Hurvínek a Spejbl ožijí v 3D filmu

Magazín
hurvinek

Oblíbený prostořeký kluk Hurvínek, jeho tatínek Spejbl a další známé i nové postavy ožijí na konci srpna v novém celovečerním animovaném 3D filmu Hurvínek a kouzelné muzeum. Známé charaktery Spejbla a Hurvínka prožijí zcela nový a originální, dobrodružný příběh, zasazený do kouzelného světa loutkového muzea uprostřed historické Prahy.

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček se bude na nové podobě Hurvínka rovněž podílet. Připojila a nákupem licence s novou grafikou vytvořila kolekci her a hraček v podobě několika druhů puzzlí a společenských her.

Vzhledem k tomu, že na Spejblovi a Hurvínkovi vyrůstaly celé generace dětí, očekávají tvůrci nového filmu velký zájem publika všech věkových kategorií. Ti, kdo si příběh zamilují, si jej mohou připomínat právě prostřednictvím hraček a kreativního hraní, ať už formou dárku při vstupu do školy nebo zajímavým dárkem na Vánoce.

„Výběr nákupu každé licence pečlivě zvažujeme. U Hurvínka jsme přesvědčeni, že je to investice správná, kterou si děti oblíbí,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO.

„Od začátku září půjdou všechny uvedené produkty do obchodní sítě hračkářských prodejen Pompo, Bambule, WIKY a dalších. Do kolekce her Hurvínek jsme zařadili kromě oblíbených puzzlí i jejich kreativnější podobu. A to tzv. Puzzle – vymaluj si sám. Děti si samy dotvoří obrázek, vymalují jej buď podle vlastí fantazie nebo podle vzoru. Rovněž tvrdé kartičky pexesa se těší u malých dětí veliké oblibě. Hra Rodinka a Soubor her Hurvínku nezlob! jsou pak pro celou rodinu příležitostí, jak strávit zajímavou formou společný čas. Na film, který nám byl pro výrobu kolekce inspirací, se moc těším a věřím, že si ho národ zamiluje,“ dodává Miroslav Kotík.

Spejbl a Hurvínek jsou legendární dvojice dřevěných loutek dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy, která je známá mezi dětmi i dospělými. Tyto loutky jsou aktéry mnoha dětských pohádek, ať už na CD, v televizním večerníčku nebo knihách, nicméně jejich hlavní doménou jsou divadelní představení Divadla Spejbla a Hurvínka, která se hrají i v zahraničí a díky nimž se Hurvínek dostal do povědomí lidí v různých částech světa.

Představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně čínštiny a japonštiny. Proslulé loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1919 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa (1892–1957). Spejblovi přiřkl roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna.

Dialogy obou protagonistů stojí na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou a důsledně zvídavého žáka. Jeho loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily.

Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. Máničku mluvila Anna Kreuzmannová, od r. 1945 Božena Weleková a od r. 1969 mluvila Helena Štáchová Máničku i Paní Kateřinu. Po smrti M. Kirschnera se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.

Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu v Československu prof. Josef Skupa v Plzni roku 1930. Jeho hlavní protagonisté – Spejbl a Hurvínek už předtím úspěšně působili na amatérské loutkové scéně v oblíbených kabaretních pořadech.

Divadlo hrálo jako zájezdová scéna se sídlem v Plzni do roku 1943. V lednu 1944 byl prof. Skupa zatčen gestapem, odsouzen za protifašistický odboj a divadlo bylo nacistickými úřady zavřeno. V únoru 1945 se Skupovi podařilo uprchnout z hořícího vězení v Drážďanech a po skončení války, v říjnu 1945, otevřel stálou scénu D S+H v Praze, kde divadlo sídlí dodnes.

Po Skupově smrti převzal role obou protagonistů, Spejbla a Hurvínka, jeho žák Miloš Kirschner (1927–1996), který již za života Skupy s ním obě titulní postavy alternoval. Prof. Skupa jej na sklonku svého života veřejnou listinou jmenoval svým nástupcem. Divadlo tak úspěšně pokračovalo v uměleckém úsilí o jevištní zobrazení groteskně humorného a satiricky viděného světa.

Miloš Kirschner hrál obě postavičky dokonce o 13 let déle než prof. J. Skupa, byl také autorem a režisérem. Zavedl rovněž tradici, kdy se představení hraje v jazyce té země, kde divadlo právě hostuje.

Zajímavosti