Pokud cestujete za exotikou, nepodceňujte ani vzteklinu

Magazín
pes

S rostoucím pohybem českých turistů po světě se zvyšuje riziko jejich nákazy smrtelnými chorobami. Jednou z nich je i vzteklina, která je obecně poměrně podceňovaná. Přitom lze před cestou získat účinnou ochranu, upozornila Českobudějovická nemocnice.

Stále více českých turistů míří do oblastí Thajska, Vietnamu, Kambodži, Barmy a podobně, z medicínského pohledu rizikových destinací. Hojně navštěvovanými lokalitami v zimních měsících jsou Indonésie, Malajsie, Filipíny, v nichž se člověk podrobuje smrtelným hrozbám, kterým ovšem lze úspěšně čelit a připravit se na ně.

„Při cestách do těchto oblastí je doporučeno očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, ojediněle i choleře. Velmi podceňované je ale právě očkování proti vzteklině. Zřejmě kvůli tomu, že díky skvělým výsledkům vakcinace volně žijících i domácích zvířat nebyl za posledních nejméně deset let u nás přenos na člověka zaznamenán,“ zdůraznila Iva Šípová, vedoucí lékařka Očkovacího centra při Infekčním oddělením Nemocnice České Budějovice. V tropických oblastech ale umírají ročně na nákazu vzteklinou desetitisíce lidí. A turisté mohou být mezi nimi.

Problém mohou představovat psi, kočky, různí hlodavci a opice. Při pokousání těmito tvory se virus vztekliny velmi rychle dostává do těla postiženého a vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění končí bez včasného podání kvalitní vakcíny a antiséra vždy smrtí. A to zpravidla během dvou až tří měsíců, v krajním případě do dvou týdnů.

Jedinou bezpečnou ochranou je preventivní očkování. Zájemci o ně se mohou nechat po dohodě s lékaři naočkovat před cestou. První tři dávky je třeba začít podávat asi šest týdnů před odjezdem v průběhu jednoho měsíce. Pak je cestovatel zcela bezpečně chráněn na celý rok. Poté stačí jedna dávka a ochrana se prodlužuje o dalších pět let. Po této době je vhodné očkování opakovat. Současná medicína přitom využívá moderní vakcíny, které se téměř bezbolestně aplikují do svalu paže a nemají vedlejší účinky.

Dovolená