Zájem o půjčovny kol byl letos rekordní

Magazín
jizdni-kolo

Doplňková služba Českých drah ČD Bike funguje od roku 2003 a těší se stále větší oblibě zákazníků. Letos se navíc počet vypůjčených kol výrazně zvýšil. Zatímco v uplynulých třech letech si kola půjčilo za sezonu 3 500 až 4 000 cyklistů, letos jich bylo už 5 352. Největší zájem zaznamenaly půjčovny v Jihočeském (celkem půjčeno 1 673 kol) a v Jihomoravském kraji (celkem půjčeno 829 kol), uvedl mluvčí drah Radek Joklík.

„Sezonu každoročně zahajujeme v dubnu a končíme v říjnu. Letos jsme cyklistům otevřeli půjčovny v 93 železničních stanicích v celé republice. Z toho bylo 20 úplně nových,“ upřesňuje Michal Štěpán, člen představenstva společnosti odpovědný za osobní dopravu. „Paradoxně nejvíc kol jsme půjčili právě v jedné z nových půjčoven v Praze-Smíchově. Bylo jich 536.“

Ve většině krajů je možné si kola vypůjčit v jedné stanici a vrátit je v jiné. Přeprava těchto kol ve vybraných spojích je pak také bezplatná. Z celkového počtu 93 půjčoven jich 54 zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace, 34 umožňuje půjčení a vrácení po předchozí rezervaci a 5 půjčoven funguje pouze pro vrácení. K dispozici jsou odborně servisovaná kola pro dospělé, ale v některých stanicích také dětská kola a elektrokola. Větší skupiny si mohou potřebný počet kol předem rezervovat.

„České dráhy jsou jediný dopravce, který se systematicky snaží rozšiřovat služby pro cyklisty, a to v celé síti. Ročně přepravíme tři čtvrtě milionu bicyklů,“ dodává Michal Štěpán. „Největší meziroční nárůst přepravy kol v našich vlacích letos sledujeme v krajích Ústeckém (29 %) a Karlovarském (25 %) a také na Vysočině (19 %),“ sdělil.

 Novinky ve službách pro cyklisty pro rok 2016:

  • Novou půjčovnu kol budou mít v Přerově v Olomouckém kraji a ve Starém Městě u Uherského Hradiště ve Zlínském kraji
  • Půjčovna kol v Třeboni nově svým zákazníkům nabídne také elektrokola (další stanice s nabídkou elektrokol: Domažlice, Tachov, Karlovy Vary dolní nádraží, Mariánské Lázně, Cheb, Ostrava hl.n., Děčín hl.n., Kolín, Kutná Hora město a Olomouc hl.n.)
  • V roce 2016 dojde k celkovému navýšení spojů s přepravou jízdních kol o 86 vozů. Celkem bude zákazníkům k dispozici 6 711 spojů, z toho 5 985 v regionální a 726 v dálkové dopravě.

Nově také vznikne půjčovna v Ústí nad Labem, která doposud byla pouze vratnou stanicí.