Slatiňany zvou na vánoční prohlídku zámkem i ve Štědrý den!

Magazín
vanoce-2

Ještě poslední adventní víkend lze využít k zimní, provoněné prohlídce našich hradů a zámků, které se následně uzavřou, aby se pomalu připravovaly na novou sezónu. Celoročně zůstává zpřístupněný zámek Sychrov a Betlém Hlinsko. Přímo o svátcích nabízí prohlídky správa slatiňanského zámku, přičemž tu nejromantičtější zde můžete absolvovat i na Štědrý den. Nový rok můžete zase přivítat na Kunětické hoře.

„Vánoční prohlídky jsou každoročně více a více navštěvovány, neboť, i když vedou třeba stejnými prostorami jako ty letní, mají úplně jiný nádech. Všude voní nazdobené stromečky, cukroví, návštěvníci vidí původní výzdobu, aranžmá na jídelních stolech, ale třeba i dárky, které si šlechta dávala pod stromeček.“, vypočítává přednosti zimních prohlídek ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec.

„Na druhou stranu je potřeba návštěvníky upozornit, aby se teple oblékli, praskající oheň v krbech si musí opravdu jen představovat. Adventní prohlídky nabízí tento víkend zámky Zákupy, Slatiňany, Sychrov a hrad Grabštejn. Přímo na vánoční svátky se můžete podívat do Slatiňan, od 27. prosince na Sychrov, kde k prohlídce dostanete i malý dárek, až do ledna probíhá vánoční výstava na Betlémě Hlinsko. Na Nový rok bych doporučoval návštěvu Kunětické hory, kde se pořádá Novoroční výstup na hradní věž“, doplňuje zimní nabídku objektů PhDr. Kadlec.

Slatiňanský zámek je jediným objektem ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově, který nabídne prohlídky i na Štědrý den a v další sváteční dny.

„Chtěli jsme návštěvníkům přiblížit atmosféru, v jaké slavila na počátku 20. století nejkrásnější svátky v roce knížecí rodina Auerspergů. Proto jsme se rozhodli mít otevřeno skutečně o Vánocích,“ prozradil kastelán zámku Jaroslav Bušta. „Vánočně vyzdobené zámecké interiéry se tak během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse. V jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod velkým vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a vyhřátá zámecká knihovna bude zařízená tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé. To vše v kouzelné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp“, líčí kastelán.

Jedním dechem dodává: „V knížecím salónu na návštěvníky letos čeká skutečně mimořádné překvapení. Uvidí zde jedinečné dílo řezbářského mistra z Hradce Králové, pana Ladislava Pacholátka, který přes dvacet let vytváří unikátní dřevěný Betlém, jehož rozměry jsou víc než úctyhodné. Ručně vyřezávaný Betlém z lipového dřeva stojí ve třech řadách přes tři metry dlouhých a tvoří jej více než 100 lidských a zvířecích figur. Postavy králů, pastýřů či muzikantů mají na výšku 20 centimetrů.  Součástí Betléma je i několik vyřezávaných staveb, nechybí hradby, palác, kaple, samozřejmě chlév, studna, vodní a větrný mlýn a také věže, z nichž nejvyšší je 85 centimetrů vysoká. Skutečnou raritou jsou precizně vyřezávané palmy a stromy“.

Zámek Slatiňany bude mít otevřeno o víkendu 19. a 20. prosince a dále pak od 23. do 27. prosince, včetně Štědrého dne, od 11 do 14 hodin.

Nabídka objektů v prosinci a lednu:

LIBERECKO:

Státní hrad Grabštejn, 1. a 20. prosince: Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

V sobotu a neděli vždy od 10 do 14 hodin. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu.

Státní zámek Zákupy, 1. a 20. prosince: Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historické obrazy, nábytek a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

Státní zámek Zákupy, 1. prosince: Adventní koncert – vystoupení akordeonisty a profesora pražské konzervatoře Josefa Hřebíka, začátek v 17 hodin, vstupné jednotné 70 Kč.

Státní zámek Sychrov, 2. prosince: Zničehonic & ZŠ Radostín – Vánoční koncert. Další z řady vánočních koncertů se tentokrát odehraje v zámecké kapli, kde vystoupí smíšený pěvecký sbor Zničehonic z Liberce společně s dětmi ze základní školy v Radostíně, od 14 hodin.

Státní zámek Sychrov, 1. prosince: Vánoční koncert – Veselé Vánoční hody. Klasická díla od J. J. Ryby, A. Vivaldiho a G. F. Händela zpříjemní zimní čas na zámku Sychrov. Účinkují: Zdena Kloubová – soprán, David Švec – cembalo, Jan Sládeček – violoncello, Petr Přibyl – viola. Předprodej vstupenek na www.evstupenka.cz. Koncert začíná v 16 hodin v prostoru zámecké galerie. Vstupné jednotné 190 Kč.

Státní zámek Sychrov, 1. prosince až 3. ledna: Vánoční prohlídky na Sychrově. Vánoční prohlídky zavedou návštěvníky do zámeckých pokojů bohatě vyzdobených stromečky, betlémy a cukrovím. Chybět nebudou ani hračky z přelomu 19. a 20. století, se kterými si mohly hrát šlechtické děti. Pro každého návštěvníka je připraven drobný dárek a také vstup zdarma na výstavu „Z dětských pokojíčků“. Menší skupiny bez rezervace v 10.30, 11.30, ve 13 a 14 hodin.

Pro skupiny nad 10 osob je rezervace nutná na telefonu 482 416 011 (10– 4 hodin).

Státní zámek Sychrov, 1. ledna: 6. zámecký masopust na zámku Sychrov, od 9.00 do 16.00 hodin zámecký park. Tradiční česká řemesla (sklář, keramik, výrobce dřevěných hraček, …) doplní pochopitelně klasická zabíjačka, která neodmyslitelně k masopustu patří, zrovna tak jako sladkosti z kynutého těsta. Nabídku obohatí stánek s královskou čokoládou, a protože bude masopust, tak bude stánek pojatý jako čokoládové uzenářství s čokopárky, čokojátrovkou a čokotlačenkou. Nebude chybět ani masopustní průvod. Náladu celé akce podtrhne národopisný soubor Krkonošský Horal z Vrchlabí a folklorní soubor Horačky.

PARDUBICKO:

Soubor lidových staveb Vysočina, 1. až 31. Prosince a 2. a 3. ledna – Betlém Hlinsko: Betlém vánoční.

Státní zámek Slatiňany, 1. a 20. prosince: Mimořádné zimní prohlídky – „Kouzlo vánočního zámku“. Přepychově zařízené zámecké interiéry se Vám během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salóny zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Státní hrad Kunětická hora, 1. ledna: Novoroční výstup na hradní věž. Od 13 do 15 hodin tradiční novoroční výstup na hradní věž, otevřena bude spolu s částí palácových expozic, připraveno bude i drobné občerstvení, děti mohou přinesenými pochoutkami (ovoce, oříšky apod.) nazdobit stromky pro ptáčky.

Co navštívit