Stovky jezdců míří do Všetic

Magazín
jezdci

Oslavou přátelství a spolupráce jezdce a koně je Memoriál generála G. A. Custera. Jeho 13. ročník se uskuteční od 15. do 18. srpna ve Všeticích u Neveklova a jeho spolupořadatelem je město Benešov. V programu nebudou chybět ukázky vojenských manévrů, jízda zručnosti, parkur, terénní jízda, sekání melounů ani válka s indiány. Do čela kavalerie se v roli generála George Armstronga Custera už tradičně postaví duchovní otec memoriálu, herec Václav Vydra. Velet by měl eskadroně asi 180 uniformovaných jezdců.

„Akce vznikla jako oslava vztahu člověka s koněm. Jejím cílem je ukázat jejich vzájemné soužití a spolupráci. Na své si ale přijdou také diváci,“ řekl Karel Čáp z pořadatelského týmu. Prvních deset ročníků memoriálu se uskutečnilo v Hněvšíně ve středních Čechách, poslední dva roky se jezdci proháněli krajinou kolem Moldavy v severních Čechách.

Letos se vojenské jezdectvo vrací do „teritoria Střed“. „Táhlo nás to sem, problém byl ale vybrat vhodnou lokalitu, která by byla atraktivní i pro diváka. Potřebujeme dlouhou širokou louku a našli jsme ji ve Všeticích,“ dodal Karel Čáp.

S výjimkou lokality se scénář manévrů prakticky nezmění. Ve čtvrtek 15. srpna projede kavalerie ulicemi města Benešov, aby pozvala diváky do Všetic. Tam se v pátek 16. srpna uskuteční trénink. Jeho součástí bude seznámení s terénem a nácvik útvarů, které jezdci na koních vytvoří, mimo jiné jízdy ve dvojstupu nebo čtyřstupu, vzájemné křížení a prolínání řad nebo „větrníky“.

Hlavní program odstartuje v sobotu 17. srpna odtroubením budíčku, společnou snídaní a nástupem. Samotné manévry vypuknou kolem 11 hodiny. Po manévrech jezdci předvedou své umění – jízdu zručnosti, parkur, terénní jízdu a sekání melounů. Pak se vydají na vyjížďku do okolí, během níž se před diváky na louce strhne válka indiánů s pěšáky, do níž se zapojí po svém návratu i kavalerie. Oficiální program zakončí večerní taneční zábava. V neděli 18. srpna se jezdci kavalerie rozjedou do svých domovů.

Prvního ročníku Memoriálu generála G. A. Custera se zúčastnilo asi 15 jezdců, dosud nejvyšší byla účast zhruba 190 kavaleristů. Snem Václava Vydry je, aby se vojenského tažení jednou zúčastnilo aspoň 215 jezdců.

Memoriál nese jméno generála George Armstronga Custera (1839–1876), který byl velitelem kavalerie armády Spojených států amerických. Padl v bitvě u Little Bighornu, kde bojoval proti koalici domorodých indiánských kmenů. Jednalo se o jedno z nejznámějších a nejkrvavějších střetnutí mezi indiány a bělochy, které bylo zvěčněno v řadě literárních děl. Jediným, kdo z Custerova oddílu bitvu přežil, byl kůň Komanč, který se později stal doživotním čestným členem nové 7. kavalerie a podle zvláštního rozkazu ho nikdo nesměl osedlat ani na něm jezdit.

Zajímavosti