Tábor – oslava železniční trati

Magazín
hlavni-nadrazi

V sobotu 22. června 2013 se uskuteční letošní největší akce Českých drah (ČD) v Jihočeském kraji – oslava 110. výročí otevření tratě Tábor–Bechyně, první elektrifikované tratě v Rakousku-Uhersku. Oznámila to Radka Pistoriusová, mluvčí ČD.

Návštěvníci oslav uvidí jak legendární Křižíkovu Elinku, tak vlajkovou loď Českých drah rychlovlak Pendolino. Připravený je bohatý kulturní program v Táboře včetně výstavy elektrických jednotek a lokomotiv, další doprovodné hudební a taneční akce připravila Bechyně a Malšice.

V rámci oslav vypraví České dráhy v sobotu 22. června zvláštní vlak IC Pendolino František Křižík. Spoj vyjíždí z Prahy hl. n. v 10:06 a zastaví ve stanicích Tábor a Veselí nad Lužnicí. Ve 12:40 přijede do Českých Budějovic, odkud ve 12:50 zamíří přes Veselí nad Lužnicí zpět do centra oslav, do Tábora, kam dorazí ve 13:59.

Pro fotografy budou jistě zajímavá zastavení v některých železničních stanicích z důvodu křižování s pravidelnými vlaky. Je to v Chotovinách, Chotýčanech a Horusicích.

Hlavní program se uskuteční ve stanici Tábor, kam kromě IC Pendolino přijede také historický Křižíkův vůz EM 400 přezdívaný „Elinka“ ze stanice Bechyně.

Oslavy začnou ve 14:15 projevy hostů a příchodem průvodu historických postav. Město Tábor připravilo kulturní program až do 18. hodiny. České dráhy nabídnou návštěvníkům akce, jako je výstava elektrických jednotek a elektrických lokomotiv nebo Kinematovlak s promítáním filmů pro nejmenší diváky.

Oslavy existence tratě se uskuteční také v Malšicích a v Bechyni. Připravené jsou jízdy zvláštních vlaků na trati „oslavenkyni“, tedy Tábor – Bechyně.  Na trať se vydá v 15:00 zvláštní vlak „Bobina“ i historický Křižíkův vůz, který pojede jako protokolární vlak v 15:25 z Tábora do Bechyně.

Pro cestující ve vlacích, ale i pro příchozí diváky, je připravený mimořádný zážitek – zastavení vlaku na Bechyňském mostě a možnost vstupu na most i shlédnutí tanečního vystoupení.

Zajímavosti