Výcvik holubů pod Taj Mahalem

Asie
taj-mahal

Proč je Ágra nejoblíbenější destinací v Indii? Proč se sem hrnou turisté, přestože je tu plno podvodníků, zmatku, krav na ulicích a smogu? Protože Taj Mahal! Málokdo však ví, že se tu také odpradávna cvičí akrobatičtí holubové!

Naskládejte jednačtyřicet Českých republik vedle sebe, obklopte je oceánem a věčně zasněženými horami, přidejte vyprahlé pouště, bažiny i přelidněná velkoměsta, všechno to posuňte trochu na jihovýchod – a dostanete Indii.

Druhá nejlidnatější země světa voní santalovým dřevem, zní rytmy sitáru, chutná po kari a hlavně nabízí zážitky, na které jen tak nezapomenete!

Všechno kvůli ženě

Těžko najít člověka, kdo byť jen jednou zavítal do Indie a nenavštívil při tom Taj Mahal. Bělostnou stavbu, jež je zapsána na seznamu UNESCO a patří mezi nových sedm divů světa, nazval indický básník Thákur „slzou na tváři věčnosti“.

Taj Mahal je všeobecně považován za symbol lásky. V 17. století jej nechal vystavět císař Šáhdžahán jako místo odpočinku pro svou nejmilovanější manželku (celkem jich měl prý víc než šest tisíc), která skonala v šestatřiceti letech při porodu čtrnáctého dítěte.

Císař pro ni měl truchlit dva roky, pak se čile vrátil do života. V čtyřiasedmdesáti letech zemřel na předávkování opiem a afrodiziaky při vášnivém sexu.

Taj Mahal však není jen ona jediná budova, kterou znáte z pohlednic a časopisů. Jedná se o zahradní areál s nádvořím, několika stavbami a vodními nádržemi. Podle odborníků je jeho architektura symbolická, údajně představuje nebesa nebo boží trůn.

Každopádně toto místo patří k nejromantičtějším oázám na světe a při pozorování mramorové hrobky, která v průběhu dne mění barvu z růžové přes oslnivě bílou po sytě oranžovou, si budete připadat jako v pohádce.

Holubové-akrobati, o kterých se nemluví

Když už budete v Ágře, nenechte si ujít „vystoupení“ zdejších cvičených holubů. Škoda, že veškeré atrakce tohoto města zastiňuje Taj Mahal, případně znechucují dotěrní prodavači.

Ágra je sídlem nejlepších cvičitelů v celé zemi, kteří jsou proslulí tím, že máváním proutku dokáží navigovat celá hejna holubů do různých formací. Okřídlenci klesají, stoupají a přeskupují se na pokyn mistrů, známých jako barra kabúta baz, tedy „velkých milovníků holubů“.

S jedním z těchto cvičitelů vás možná seznámí majitel penzionu Shah Jahan. Skromné, ale pohodlné a neuvěřitelně levné ubytování naleznete v tepající čtvrti Taj Ganj, která vznikla pro dělníky a umělce v době výstavby Taj Mahalu.

Dnes je Taj Ganj turistický areál, ve kterém se jistě nejednou ztratíte – hlavně v noci. Ani malé děti vám však nepomůžou najít správnou cestu, nezaplatíte-li jim na místní poměry nehorázné „spropitné“.

Ágra není jen Taj Mahal. Milovníci památek by si neměli nechat ujít návštěvu zdejší pevnosti z červeného pískovce, s jejíž výstavbou začal Akbar Veliký už v 16. století. Její prastaré budovy, zdvíhající se kolem křivolakých uliček a obtočené mohutnými hradbami, připomínají bludiště.

Je tu i věž Musamman Burj, v níž byl vězněn císař Šáhdžahán poté, co ho vlastní syn Aurangzéb násilně svrhl z trůnu.

Za navštívení stojí i pískovcovo-mramorová hrobka jeho děda Akbara, ležící asi čtyři kilometry od města, která je obklopená příjemnou zahradou. Až to všechno proběhnete, zajděte si zas odpočinout k – jak jinak – Taj Mahalu!

DovolenáZajímavosti