Turistická sezóna dala přírodě zabrat, odpadky se samy neuklidí

Magazín
odpadky-v-prirode

Největší dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko vyhlásila podzimní kolo úklidů.  Proběhnou během září a října 2017 a zaměří se tradičně na úklidy odpadků po rekreantech, na řekách, plážích či v okolí turistických tras.

Podzimní kolo úklidů bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích světa. Nejvíce úklidů proběhne v sobotu 23. září, kdy je vyhlášen hlavní podzimní termín.

Počasí bylo letos přívětivé a každý si našel přes prázdniny čas vyjít do přírody, opustit šeď města a načerpat energii na čerstvém vzduchu. To, co se ale po sezóně najde po výletnících v přírodě za nepořádek, je často k neuvěření.

Stále oblíbenější výlety na vodu znamenají mimo jiné i pod splavy se točící pet lahve, ve větvích u břehu plastové pytle, boty, dokonce se najde i zásobník od sekačky na trávu nebo dopravní kužel. Nové skládky a další nepořádek se objevují nejen na řekách.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Spojením tradice, zkušeností a moderního přístupu se podařilo v roce 2016 oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1600 tun odpadu. Do úklidů se zapojily stovky škol, spolky, sdružení, hasiči, záchranáři, policisté, vodáci, turisté, celá města, obce i několik mediálně známých tváří. 

Akce má především za cíl širokou veřejnost skrze vlastní zážitek poučit o závažnosti problému černých skládek a odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech a recyklaci a takto vlastnímu vzniku černých skládek předcházet.

Zajímavosti