V Bezdružicích otevřeli železniční muzeum

Magazín
zeleznice

Po mnoha letech příprav otevřela slavnostně v neděli skupina nadšenců v Bezdružicích na západě Čech železniční muzeum.

Myšlenka na vznik  muzea v Bezdružicích vznikla před sedmi lety, uvedl server Plzeň.cz. Nejdříve sdružení Plzeňská dráha získalo do svého vlastnictví bývalé dřevěné skladiště na nádraží. To bylo zrekonstruováno, ale dřevěná kostra je kompletně ponechána původní a lze na ní spatřit vypálené nápisy Wesseritz – Bezdružice. Ty jsou i na všech ostatních dřevěných původních stavbách v okolí tratě, například na unikátních záchodcích, které jsou dochovány v mnoha stanicích, ovšem jsou ve špatném stavu a svému účelu již řadu let neslouží.

„Všechny části dřevostaveb byly opracovány na jiném místě, řádně očíslovány a označeny názvy stanic a poté smontovány na místě určení – právě podle výkresů a značek na trámech. Konečně vloni došlo k namontování a zprovoznění bezpečnostního systému. Od této doby již celý prostor patří muzeu samotnému. Dříve totiž prostor skladiště sloužil jako základna při pořádání Bezdružického parního léta,“ řekl Marek Plochý z Občanského sdružení Plzeňská dráha.

Avšak pozor, muzeum nebude otevřeno stále. Správci ho budou zpřístupňovat na přání skupin zájemců a potom se sem budou moci podívat lidé při různých akcích, jako je například tradiční Bezdružické parní léto.

Zajímavosti