V Novém Boru otevírají naučnou stezku po stopách sklářů

Magazín
sklar-2

Po stopách sklářského řemesla je název nové naučné stezky, kterou v pátek 16. května slavnostně otevřou v Novém Boru. Oznámila to tamní radnice na svém webu.

Téměř dvouhodinová trasa provede turisty i místní obyvatele několika zajímavými místy na celém území města, která jsou spjata se sklářstvím.

Podle Petry Svobodové Nemleinové, vedoucí Turistického informačního centra (TIC), bude slavnostní otevření stezky koncipováno jako komentovaná prohlídka. Zúčastnit se může každý, kdo se chce dozvědět něco o zajímavostech Nového Boru. Pro účastníky prohlídky je připraven doprovodný program a exkurze do sklářských dílen,“ zdůraznila Petra Svobodová Nemleinová.

Slavnostní otevření naučné stezky se uskuteční na náměstí Míru v pátek 16. května v 10 hodin. Součástí projektu je zároveň i putovní výstava o sklářství a tradiční textilní výrobě, kterou společně realizovala muzea z Nového Boru a německého Großschönau. Ta bude k vidění ve výstavních prostorách TIC od 16. do 31. května.

Jak uvedl Českolipský deník, nejvýznamnější akcí české části projektu byly opravy dvou hrobek starých sklářských rodin. Novoborská radnice nechala opravit hrobku rodiny významného skláře Franze Ladische, ležící v místní části Arnultovice. 450 tisíc korun stála oprava hrobky další významné sklářské rodiny – Hantychů. Jejich hrobka patří mezi největší a nejzajímavější pietní místa na novoborském Lesním hřbitově.

Zajímavosti