Vila Primavesi v Olomouci hostí fotografickou tvorbu Roberta Rohála

Magazín
fotoaparat

Velkoformátové černobílé fotografie přenesené na plátno vystavuje ve dnech 9. a 10. září ve slavné olomoucké Vile Primavesi Robert Rohál. Jeho výstava nabídne kolekci ženských portrétů a proběhne v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Zrekonstruované historické prostory ve Vile Primavesi budou veřejnosti zpřístupněny poprvé. Návštěvníci se podívají do haly, což bylo místo setkávání rodiny Primavesi s přáteli, dále pak do secesní jídelny z roku 1913, na terasy a do zahrady na hradbách.

Otevřeno je v sobotu 9. září od 10 do 18 hodin, v neděli 10. září od 10 do 13 hodin. V pokojích pána a paní domu bude k vidění výstava fotografa Roberta Rohála, který tu představí kolekci nazvanou „… láskou a múzou políbená“. Jde o soubor černobílých fotografií známých i veřejnosti neznámých žen.

„Moc si této příležitosti vážím a musím poděkovat milé paní Honzíkové, současné majitelce, která tento stavební skvost v Olomouci uvedla do života. V nádherné secesní vile, kde pobýval a tvořil třeba i významný malíř Gustav Klimt, je nepopiratelný génius loci, což jsem si uvědomil už během první návštěvy,“  podotkl autor fotografií.

Robert Rohál, který působil léta jako novinář a poslední tři roky pracuje v Domě kultury v Kroměříži, fotí a vystavuje přibližně patnáct let. Zabývá se především černobílou fotografií a nejraději fotí lidi, jež stylizuje do různých postav a příběhů.

Za sebou má přibližně padesát výstav prakticky po celé republice (Praha, Brno, Ostrava, Zlín, Třebíč, Jindřichův Hradec, Rájec nad Svitavou, Hukvaldy, Karlštejn, Křivoklát, Kroměříž, Dobruška, Doudleby nad Orlicí…), ale rád vzpomíná i na svou výstavu ve slovenském Zvolenu. V tamní galerii Stará radnica představil retrospektivní kolekci Věčné návraty.

Po prezentaci v Olomouci čeká Roberta Rohála výstava v Brně, i tam představí ženské portréty. „Do Brna se už teď moc těším,“ říká. „Vystavoval jsem tam už dvakrát, je to tak pět šest let zpátky. Letos by měla výstava proběhnout v krásné kavárně, která se jmenuje Podnik café bar a která sídlí v centru města. Výstavu mi zařizuje Jan Hrbáč a myslím, že je to skvělý manažer.“

Vedle fotografické tvorby je Robert Rohál také autorem přibližně padesáti knih. Zatímco první knížka mu vyšla už před devatenácti lety, ta prozatím poslední se objevila na pultech knihkupectví letos v červnu. Jmenuje se Helena v proudu času a jde o faktografickou knížku o zpěvačce Heleně Vondráčkové, která letos oslavila významné životní jubileum.

Co navštívitZajímavosti