Za příběhy moravských vinařů na zámek v Buchlovicích

Magazín
vinice

Představit široké veřejnosti zajímavá rodinná vinařství s příběhem, dát nahlédnout do zákulisí výroby vína, poodhalit zajímavosti ze života vinařů a přiblížit krásu jednoho z nejvýraznějších jihomoravských tradičních řemesel, která vesnice od moravského Slovácka, Podluží až po Znojemsko provázejí po staletí. To je hlavní motto výstavy fotografií brněnského fotografa Jiřího Salika Slámy.

Projekt, jehož ambicí je oslovit v průběhu letních měsíců s tématem příběhů moravských vinařů desetitisíce lidí, odstartoval koncem června na mezinárodní vinařské konferenci na zámku ve Slavkově u Brna. Odtud se v polovině července vydá na jednu z nejnavštěvovanějších památek jižní Moravy – zámek v Kroměříži, kde bude součástí prohlídkové okruhu. Pro velký zájem ze strany vystavovatelských institucí proběhne navíc od června do konce září paralelně stejná výstava také na turisticky atraktivním zámku v Buchlovicích.

Jde o dlouhodobý projekt, který mapuje a v degustačních vinařských bedýnkách již 6 let marketingově propaguje zajímavá, především menší rodinná vinařství z jednotlivých vinařských regionů celé jižní Moravy. Řada z nich nabízí výjimečná vína, oceněná často medailemi na mezinárodních soutěžích. Organizátory putovní výstavy s názvem Příběhy moravských vinařů tak napadlo propojit marketing s uměním a zpříjemnit letní turistickou sezónu hned na několika atraktivních památkách.

Jde o velkoformátové barevné fotografie, přičemž v každém výstavním prostoru návštěvníkům představíme zhruba dvacítku vinařů. Výstava Příběhy moravských vinařů se v polovině července přesune ze zámku ve Slavkově u Brna na zámek v Kroměříži. Paralelně proběhne výstava od 21. června do konce září na zámku v Buchlovicích. Odtud pak bude putovat do dalších regionů na Moravě a v Čechách, například do nemocnic, nákupních center a dalších institucí. Organizátoři předpokládají, že putovní výstava potrvá nejméně do poloviny roku 2019.

Zprávu nám poslal Národní památkový ústav.

Co navštívit