Zimní sezóna na hradech a zámcích začíná

Magazín
zamek-sychrov

Zimní sezóna na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově začíná právě tento týden. V současné chvíli vrcholí zdobení stromečků, dopéká se cukroví, leští se nábytek, uvádí mluvčí NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasová.

Adventní čas již klepe na dveře a nejinak je tomu i na hradech a zámcích, kde nyní vrcholí úklidy, zdobí se stromečky, peče se cukroví a také se z depozitářů vytahují předměty, které majitelé panství s rodinou nacházeli pod stromečkem. Kromě cukroví, které provoní pokoje, se také chystají klasické výzdoby prostor pomocí jablíček, koření, ořechů atp.

Adventní a vánoční prohlídky ukáží návštěvníkům nejenom výzdobu, která k tomuto období patří, ale seznámí návštěvníky také s tradicemi daného sídla či s obyčeji lidovými, průvodci povypráví o stolování – třeba o tom, že na šlechtickém štědrovečerním stole bylo několik druhů ryb, zvěřina nebo také štrúdl.

Dárky se nebalily, tento zvyk k nám přišel z USA až po první světové válce a rozhodně na nikoho nečekalo tolik dárků, jak to bývá dnes. Dámy dostávaly šperk, modlitební knížky či originálně pojatý kousek nábytku (šifonér, křeslo), pánové lovecké potřeby, deníky, psací potřeby či potřeby kuřácké. Velmi často se také věnovaly portréty. Na děti čekaly hračky, knihy, oblečení a obuv, ve velmi zámožných rodinách i poník či kočárek ke koním.

Další zajímavosti k tomuto krásnému období se můžete dozvědět v těchto objektech:

KRÁLOVÉHRADECKO – LISTOPAD:

1. – 29. listopadu státní zámek Náchod: Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Otevřeno od 10 do 16 hodin. Poslední prohlídka v 15 hodin. Tradiční koncert ve Velkém sále na I. nádvoří se koná 27. 11., začátek v 18 hodin. Vstupné na koncert je 60 Kč.

1. – 30. listopadu státní zámek Hrádek u Nechanic: Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Vše o Vánocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Kuchařky Vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

 LIBERECKO – LISTOPAD:

1. a 29. listopadu státní hrad Grabštejn: Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech, tedy v sobotu a neděli vždy od 10 do 14 hodin. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu.

1. a 29. listopadu státní zámek Zákupy: Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historické obrazy, nábytek a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. a 29. listopadu státní zámek Sychrov: Vánoční trhy. Trhy na čestném nádvoří zámku.
9 – 16 hodin. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem vánočního zboží. V bohatém programu se představí např. skupina „Péro za kloboukem“ a žongléř Vojta Vrtek. Vstupné dospělí 50 Kč, děti 30 Kč.

KRÁLOVÉHRADECKO – PROSINEC:

1. a 13. prosince státní zámek Hrádek u Nechanic: Vánoce na zámku. Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s průvodcem. Vše o Vánocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. Výchovný program – akce je vhodná pro školy. Kuchařky Vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale vřed kaplí prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

2. a 12. prosince státní zámek Hrádek u Nechanic: Vánoční koncert. Začátek v 18.30 a ve 20 hodin

1. – 6. prosince státní zámek Ratibořice: Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Ve Vstupní hale bude pro vás připraveno tradiční posezení se svařeným vínem, kávou, čajem a s bohatým sortimentem občerstvení. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí Vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde také možno posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Otevřeno od 9 do 16 hodin.

Ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky! Doporučujeme předchozí rezervaci i na sobotu a neděli pro jednotlivce!

1. prosince státní zámek Ratibořice: Adventní předvánoční koncert na zámku v Ratibořicích. Účinkuje: Smíšený sbor University Hradec Králové, sbormistr: Jiří Skopal. V programu vánočního koncertu zazní populární a známé, ale i méně tradiční skladby od doby baroka až do současnosti. Začátek v 17 hodin. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici od 16. 11. 2015.

1. prosince Hospitál Kuks: Jakub Jan Ryba, Česká mše vánoční „Hej mistře“. Vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice.

LIBERECKO – PROSINEC:

1. prosince státní hrad Grabštejn: Svátek sv. Barbory. Po předchozím objednání si můžete projít „opuštěný“ hrad se sv. Barborou i v zimě. Platí i pro menší skupiny – v 10, 11 a 12 hodin. Pod vedením sv. Barbory budete plnit úkoly. Tím máte možnost získat jeden z klíčů, jenž vám pomůže otevřít 13. komnatu.

1. prosince státní hrad Grabštejn: Vánoce na Grabštejně. Počátkem prosince si tradičně připomeneme nejen adventní čas, nýbrž i svátek patronky naší hradní kaple, sv. Barbory. Můžete se těšit nejen na zimně laděné prohlídky hradu, ale i něco teplého na zahřátí (včetně medoviny) a sladkého i slaného k zakousnutí, čeká Vás i další program – hudba, zpěvy a jiné – a samozřejmě naši kostýmovaní průvodci s adventním vyprávěním a výstava betlémů.

Letošní novinkou bude od 15 hodin Česká mše vánoční v podání sólisty Opery ND pana Luďka Veleho za doprovodu pěveckého sboru.

6.,  12., 13.,19. a 20. prosince státní hrad Grabštejn: Adventní prohlídky. Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, nabízíme nově možnost zhlédnout interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní/vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním.

Prohlídky se konají o všech adventních víkendech, tedy v sobotu a neděli vždy od 10 do 14 hodin. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu.

5., 6., 12., 13., 19. a 20. prosince státní zámek Zákupy: Adventní prohlídky, zpřístupněna bude i Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

1. prosince státní zámek Zákupy: Adventní koncert – vystoupení akordeonisty a profesora pražské konzervatoře Josefa Hřebíka, začátek v 17 hodin, vstupné jednotné 70 Kč.

5., 6., 12. a 13. prosince státní zámek Frýdlant: Adventní prohlídky zámkem. Zpřístupněna bude část vánočně nazdobeného zámku, výklad bude zaměřen na vánoční zvyky a tradice. Zámek bude zpřístupněn od 10 do 15 hodin.

1. prosince státní zámek Sychrov: Vánoční jazzový koncert. Netradiční vánoční koncert v zámecké galerii se ponese v jazzových tónech v podání kapely Jiří Mašík Quartet. Událost začne v 18 hodin večerní prohlídkou zámku, na kterou naváže o hodinu později samotný koncert v zámecké galerii. Vstupné jednotné 250 Kč.

2. prosince státní zámek Sychrov: Vánoční koncert – Veselé Vánoční hody. Klasická díla od J. J. Ryby, A. Vivaldiho a G. F. Händela zpříjemní zimní čas na zámku Sychrov. Účinkují: Zdena Kloubová – soprán, David Švec – cembalo, Jan Sládeček – violoncello, Petr Přibyl – viola. Předprodej vstupenek na www.evstupenka.cz. Koncert začíná v 16 hodin v prostoru zámecké galerie. Vstupné jednotné 190 Kč.

3. prosince – 3. ledna státní zámek Sychrov: Vánoční prohlídky na Sychrově. Ve svátečně vyzdobených zámeckých místnostech se kromě historie zámku dozvíte i zajímavosti z vánočních tradic rodu Rohanů, uvidíte šlechtické dárky nebo dobově vyzdobené vánoční stromečky. Prohlídky od 10 do 14 hodin.

PARDUBICKO – PROSINEC:

1. – 13. prosince Soubor lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec: Vánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo, kulturní program. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

2. prosince Soubor lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec: Předvánoční jarmark.

Prodej výrobků lidových výrobců. Od 9 do 15 hodin.

1. – 31. prosince Soubor lidových staveb Vysočina – Betlém Hlinsko: Betlém vánoční.

Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R.Frinty.

1. prosince státní zámek Slatiňany: Vánoční koncert Jany Sychrovské. Tradiční předvánoční hudební vystoupení přední mezzosopranistky Jany Sychrovské a jejích hostů v prostorách zámecké knihovny. Předprodej vstupenek zajišťuje Infocentrum Slatiňany na tel. čísle 469 660 239. Začátek je v 17 hodin.

2. prosince státní zámek Slatiňany: Vánoční jarmark. Město Slatiňany a Státní zámek Slatiňany pro Vás i letos připravily Vánoční jarmark v prostorách nádvoří a kuchyně slatiňanského zámku. Těšit se můžete na velký vánoční strom v nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních vystoupení i prohlídku vánočně vyzdobených zámeckých pokojů.

19., 20. a 23.-27. prosince státní zámek Slatiňany: Mimořádné zimní prohlídky – „Kouzlo vánočního zámku“. Zapomeňte na předvánoční stres a shon a přijďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Přepychově zařízené zámecké interiéry se Vám během šesti prosincových dnů představí v nevídané kráse; v jídelně bude bohatě prostřený stůl očekávat návštěvu vzácných hostů, pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku a reprezentační salóny zazáří v působivém světle lustrů a lamp. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Celoročně zpřístupněn zůstává zámek Sychrov s návštěvní dobou denně, včetně pondělí, od 10 do 14 hodin (prohlídky v 10.30, 11.30, 13 a 14 hodin). Zavřeno na Sychrově bude pouze 24. 12. úplně, 25. a 26.12. otevřeno na objednání.

Na Pardubicku je trvale zpřístupněn Betlém Hlinsko (8.30 – 16 hodin), se zavíracím dnem v pondělí.