Zlaté Hory otevřely turistům Poštovní štolu

Magazín
dul

Další lákadlo do Jeseníků! Zlaté Hory otevřely minulý týden turistům poprvé Poštovní štolu. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do části rozsáhlého podzemního labyrintu, který v okolí města po staletí vznikal při dobývání rud.

Vstoupit do podzemí mohou lidé bez zdravotních obtíží, netrpící klaustrofobií, děti až od věku 7 let a až do 15 let jen v doprovodu dospělé osoby. “Dobře se oblečte a nazujte pevnou obuv, v podzemí se teplota drží pouze sedm stupňů nad nulou,“ nabádá radnice ve Zlatých Horách. U vstupu vám půjčí přilbu a také důlní lampu, můžete si zakoupit také jednorázový ochranný oděv.

A co vlastně uvidíte? První zmínka o štole je z roku 1513, největší rozmach těžby byl v 2. polovině 17. století. Těžily se tady kyzovité měděné rudy a později pyrit. Uvidíte dobře zachované části ručně sekaných chodeb a komínů i původní vodotěžní zařízení ze dřeva a uchvátí vás modrá „alofánová“ výzdoba na kamení.

Provoz Poštovní štoly je zatím zkušební a dostanete se sem až do konce srpna. Otevřeno je mimo pondělí, první prohlídka začíná v 10 hodin, poslední v 16 hodin. Trasa štolou trvá hodinu. Prohlídku lze domluvit i předem.

TIP: Pokud lidé hledají zajímavý zájezd a nebojí se trochu exotiky. Jistě ocení zájezd na Kilimandžáro, jež leží v Africe, v Tanzanii. Jedná se o pěší vrchol, který je hojně navštěvován turisty z celého světa.

Poštovní štola se nachází asi 6 km jižně od Zlatých Hor ve směru na Heřmanovice, odbočka ze státní silnice je dobře značena.

Zajímavosti