Cesty v Českém Švýcarsku jsou po vichřici opět průchodné

Magazín
ceske-svycarsko-3

Lokální vichřice, která se v neděli (19. 7. 2015) večer přehnala také přes území národního parku České Švýcarsko, zasáhla nejvíce severní část jeho území. Celkové množství zlomů a vývratů odhaduje správa parku na šest set krychlových metrů, poškozeny byly převážně smrkové porosty, uvedl park ve své zprávě.

Stromy spadlé přes turisticky využívané cesty a stezky pracovníci správy národního parku odstranili během pondělí a úterý, cesty jsou opět bez větších omezení průchodné. Poškozené stromy z porostů budou zpracovávány postupně, část z nich bude využita jako tzv. lapáky, tedy stromy, které budou z lesa odvezeny až poté, co na ně nalétne lýkožrout smrkový. Toto opatření zabrání rozsáhlejšímu napadení dalších smrků v současných porostech národního parku.

Turistické cesty jsou již bezpečně průchodné, návštěvníci se však příležitostně mohou setkat s provozem vozidel v souvislosti se zpracováváním poškozených stromů. Správa národního parku návštěvníky také nabádá k opatrnosti při vstupu do lesa mimo značené turistické cesty. V řadě případů se v korunách stromů ještě nacházejí zlomené špičky či odlomené větve, které mohou nepředvídatelně padat na zem.

Doporučujeme navštívit pravé Švýcarsko včetně všech jeho krás. Oblíbené turistické město je například Bern.