Doporučení při plánování individuálních cest do zahraničí

Magazín
cesta-do-zahranici

Chystáte-li individuální cestu do zahraničí, zvláště mimo země EU, je dobré řídit se několika osvědčenými doporučeními. Na co raději nezapomínat?

„Důkladně se informujte o dané destinaci, tedy jaké jsou tam kulturní návyky, politická situace, jaká hrozí zdravotní rizika a jaká jsou povinná očkování, jaká potřebujete víza a cestovní doklady,“ vyjmenovává Veronika Vároši z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Rovněž dejte o své cestě a podrobnostech vědět osobě v tuzemsku, která je vám blízká.

Před odjezdem se určitě pojistěte. „Doporučujeme sjednat si minimálně pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí,“ řekla Vároši s tím, že by si také lidé neměli zapomenout s sebou důležité kontakty na české ambasády, honorární konzuláty, spojení na asistenční službu pojišťovny apod.

„Zaregistrujte se také do systému DROZD,“ radí Vároši. Systém DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) je projekt ministerstva zahraničních věcí, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům v nouzi. Lidé do systému poskytnou informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Tyto údaje pak slouží ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a umožňují mu účinně organizovat i pomoc v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů. „Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím,“ vysvětlila Vároši.

Informace