Smutná zpráva: Češky v Egyptě otráveny

Magazín
hruza-cesky-v-egypte-otraveny-2

Žaludky českých turistek zemřelých v Egyptě byly zcela rozleptané kyselinou, musel to být silný jed. Českému rozhlasu to řekl šéf nemocnice v Hurghadě. Pitva navíc neprokázala žádné průjmové onemocnění. Oficiální výsledky pitvy však známy nejsou, policie by je měla zveřejnit v sobotu odpoledne.

Extrémně prudký a silný jed nemohl podle lékařů pocházet ze stravy. „Těla matky a dcery zatím zůstávají v nemocnici. Ta je vydá k pohřbu či repatriaci až po příkazu prokuratury,“ řekl Českému rozhlasu šéf nemocnice v Hurghadě.

Informace o otravě silným jedem však zatím vyšetřovatelé nepotvrdili. „V současné době nemáme k dispozici žádné oficiální závěry pitvy. Nyní čekáme na stanoviska vyšetřovatelů,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Nové informace v případu mrtvých Češek tak stále víc nahrávají možnosti, že je někdo úmyslně otrávil. „Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel,“ uvedla na dotaz Lidových novin tamní policie.

Už v pátek večer lékař, který ohledával těla obou Češek, uvedl, že těla byla na zemi ve velmi nepřirozených polohách. Ležela asi 50 centimetrů od sebe. Především holčička se nacházela v poloze, která spíše než otravě jídlem nasvědčuje o otravě jedem.

Ředitel hotelové nemocnice Hešam Hamed uvedl ve středu pro televizi Prima, že zesnulé dítě bylo v pozici se vzpaženýma rukama a žena měla na očích spací masku.

Výpověď muže se liší

Muž, který rodinnou tragédii přežil, však popsal události jinak. „Lehl jsem si vedle dcery a říkám, ať se posune kousíček, že mám málo místa. Chytnu ji za ruku a ona byla úplně celá ledová,“ řekl České televizi. „Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát,“ dodal.

Otec rodiny zatím zůstává v Egyptě. „Muž by měl teoreticky z Egypta odjet v řádném termínu s koncem zájezdu. Nyní má jeho pas policie, ale nic nebrání tomu, aby si o jeho vydání zažádal. Pokud by tak udělal, policie by musela podniknout další kroky a nějakým způsobem odůvodnit, proč pas nemůže vydat,“ uvedla pro iDNES.cz Grohová.

České turistky zemřely v hotelovém pokoji v noci na úterý. Zemřelé ženě bylo 36 let a její dceři osm. Mrtvé nalezl jejich otec, respektive manžel, který byl následně rovněž hospitalizován a lékaři mu údajně vypumpovali žaludek.

InformaceZajímavosti