Jedeme na výlet! Jaké tenisky si vybrat?
Příjemně strávený výlet v přírodě či za poznáváním památek se může lehce změnit na noční můru, pokud si nazujete nesprávné...
Číst víceNa ulici zůstalo bez dozoru jen zdánlivě. Od jeho příjezdu místo po dobu několika hodin sledovala dvojice skrytých kamer. Kolo se vždy „ocitlo“ v lokalitě poblíž center měst, kde lidé na kolech běžně jezdí a kde se také samozřejmě odkládají. Výsledek? Během letošního června a července bylo postupně odcizeno celkem jedenáct ze čtrnácti „odložených“ kol.
Průměrná doba od umístění kola do jeho krádeže činila necelé dvě hodiny. Nejméně se kolo „ohřálo“ v Hradci Králové, a to pouhé čtyři minuty! Mladíka neodradila ani lokalita poblíž sídla krajského ředitelství Policie ČR. „Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm,“ popisuje situaci Jan Marek z České pojišťovny.
Další unikátní situace pak vznikla v Brně. Zde zdánlivě opuštěné kolo zaujalo skupinu dětí a jedno z nich, povzbuzované druhým, se nakonec kola „ujalo“. „I tito chlapci prokázali jasné rysy poměrně dobře organizovaného chování. Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání,“ přibližuje postřehy z terénu Jan Marek.
Rysy typické pro propracovanou akci vykazovaly také případy krádeží v Karlových Varech či Plzni. V obou městech se kol zmocnily organizované skupinky, které před samotným činem důkladně prozkoumaly jak samotné kolo, tak jeho okolí. Každé z jedenácti ukradených kol de facto dalo průběhem události, stylem krádeže či osobou zloděje vzniknout unikátnímu příběhu.
Kola na svém místě zůstala po vyhrazenou dobu jen v Českých Budějovicích, Jihlavě a v Pardubicích. Ačkoliv i zde stála nezabezpečená kola přímo v centru města a během dne kolem nich prošly stovky lidí, nikdo je nakonec neukradl.
„Zatímco ve většině ostatních měst lidé na kola reagovali pohledy či hlasitým komentováním situace, v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce nevyvolalo. V Pardubicích kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky,“ popisuje Jan Marek.
V loňském roce řešila policie na území ČR téměř osm tisíc krádeží kol. Přes rostoucí riziko však lidé zabezpečení svých kol zanedbávají. „Náš nedávný průzkum ukázal, že ačkoliv se denně v České republice ukradne přes dvacet jízdních kol, skoro pětina cyklistů si je nijak nezabezpečuje. Téměř 90 procent lidí pak vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit,“ vysvětluje Jan Marek a dodává: „Projekt BEZ KOLA jasně ukazuje, že proces přípravy krádeže jízdního kola bývá otázkou několika minut, u samotného aktu pak jde skutečně o vteřiny.“
Jízdní kola lze přitom jednoduše pojistit, a to nejen proti odcizení. Cyklista může volit ze dvou variant – buď si sjedná pojištění domácnosti, které samozřejmě standardně zahrnuje i pojištění kola, nebo zvolí možnost individuálního pojištění. To kryje jízdní kolo mimo jiné i v situaci, když ho majitel uzamčené odloží například před restaurací nebo do venkovního stojanu.
Bližší informace o projektu a především videa reálných krádeží zaznamenaná skrytou kamerou přímo na místech činu najdete na internetové adrese www.bezkola.cz
České Budějovice – kolo nebylo ukradeno
Jihlava – kolo nebylo ukradeno
Pardubice – kolo nebylo ukradeno
Hradec Králové – 4 minuty
Brno – 26 minuty
Liberec – 41 minut
Ostrava – 52 minut
Praha – jedna hodina
Kladno – jedna hodina 18 minut
Zlín – jedna hodina 46 minut
Karlovy Vary – 2 hodiny 25 minut
Ústí nad Labem – 3 hodiny 20 minut
Plzeň – 4 hodiny 45 minut
Olomouc – 4 hodiny 55 minut
Publikováno: 1. 8. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz