Klementinum v létě chystá festivaly pod noční oblohou

Magazín
narodni-knihovna

Národní knihovna bude v průběhu letních měsíců lákat návštěvníky na kulturní akce pod noční oblohou na nádherném Révovém nádvoří. Návštěvníci budou moci shlédnout koncerty klasické i populární hudby. Klementinum, sídlo Národní knihovny České republiky je známo především jako centrum výpůjček knih či nádherný barokní areál v centru Prahy. Již řadu let je patrné, jak se knihovny mění z klasických půjčoven na komunitní a kulturní centra.

Novinkou jsou festivaly na Révovém nádvoří. Festivaly jsou dva, jeden nese název Hudba pod hvězdami a druhý Léto v Klementinu. Na nich se představí hvězdy klasické i populární hudby, baletní soubory a činohra. Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna.

Rozsáhlý areál byl vybudován na ploše dvou hektarů a je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším místům Klementina patří Astronomická věž, vysoká 68 metrů, z níž je nádherný výhled na historické centrum, Zrcadlová kaple s bohatě řešeným interiérem a osazením zrcadel, které nemá v Čechách obdoby, a Barokní knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými velikými glóby.

Unikátní jsou dvojí varhany, které byly nainstalovány do Zrcadlové kaple v průběhu 18. století. Na budování Klementina se podílelo několik generací významných architektů, sochařů a malířů a řadí se ke stěžejním pražským památkám.

Zajímavosti