Kuchyně na hradě

Česko
hradni-kuchyne

Na hradě Šternberk byla v úterý 11. července 2017 slavnostně otevřena zrekonstruovaná Liechtensteinská kuchyně. Ta je součástí nového prohlídkového okruhu, při kterém návštěvníci projdou technickým zázemím hradu. Přes pokoje služebnictva i bývalých pánů hradu se postupně dostanou až na půdu, kde je funkční strojovna výtahu.

V rámci okruhu, který má představit zejména technické zajímavosti hradu, spatří návštěvníci osobní výtah z prvního do druhého poschodí a také výtah, kterým se v době Liechtensteinů dopravovalo jídlo. Součástí prohlídky jsou rovněž nedávno zrekonstruované půdní prostory, kde se nachází i strojovna výtahu.

Kuchyně je po náročné rekonstrukci, která trvala více než rok a jejíž součástí byly i restaurátorské opravy původních obkladů a kachlových kamen. Vybavení kuchyně tak je opět plně funkční. Nový návštěvnický okruh „Od kuchyně po půdu“ je otevřen od úterý 18. července 2017.

Dominantou města Šternberk je stejnojmenný hrad, který se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů. Hrad nabízí tří prohlídkové okruhy v letní turistické sezóně a návštěvy různých akcí v průběhu celého roku. Hrad založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Z původní stavby se zachovaly zbytky opevnění, zdi hlavního paláce a mohutná okrouhlá věž. V podhradí se nachází unikátní muzeum hodin.

Zážitek z prohlídky hradu můžete umocnit procházkou v zámeckém lesoparku, který vytvořil v letech 1907–1909 vídeňský architekt Albert Esch.

Co navštívitVýlety s dětmi