
Polské Maledivy – trasy, nejkrásnější místa k návštěvě i ubytování
Polské Maledivy lákají na křišťálově čistou vodu, dramatické skalní útesy a jedinečnou atmosféru. Park Gródek v Jaworznu a...
Číst víceMaribor – Slovinsko láká návštěvníky svým jedinečným spojením historického šarmu, bohatého kulturního dědictví a nádherné přírody. Toto malebné město, ležící v údolí řeky Drávy a obklopené pohořím Pohorje, nabízí nepřeberné množství zajímavostí a aktivit pro každého cestovatele. Co vidět v Mariboru, jaké jsou možnosti ubytování a jaké počasí zde lze očekávat?
Maribor je město ve Slovinsku, které stojí jak za krátký jednodenní výlet, tak i za delší dovolenou. Město totiž nabízí množství historických památek a také řadu míst k odpočinku, jako jsou útulné kavárny nebo ojedinělé výhledy nejen na město. Co stojí za návštěvu v Mariboru a na jak dlouho se vyplatí město navštívit?
Obsah článku:
Ubytování Maribor – tipy na ubytování pro turisty, studenty i další návštěvníky města
O Mariboru – kde leží a proč ho navštívit
Co vidět v Mariboru, Slovinsku – Grajski Trg, hrad, katedrála a další
Maribor – památky a zajímavosti
Počasí Maribor – kdy je nejlepší doba na návštěvu města a jeho okolí
Krátce k historii Mariboru – Slovinsko
Co vidět ve Slovinsku – další tipy na výlety
Před jakoukoli cestou se doporučuje nejdříve se zamyslet nad tím, kam účastníci výletu složí hlavu. Ubytování Maribor nabízí (stejně jako většina známých měst) jak luxusní verze na hotelích, tak i v levnějších alternativách. Maribor, druhé největší město Slovinska, láká návštěvníky svým historickým půvabem a vinicemi.
Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování:
V Mariboru najdou návštěvníci širokou škálu ubytovacích možností, které odpovídají jejich potřebám a preferencím. Luxusní hotely nabízí možnosti s vnitřními a venkovními bazény. Pokud nemají dámy co na sebe, mohou využít slevový kód Wish a pořídit si plavky za velmi příznivé ceny. Plavky z Wish jsou navíc velmi zajímavé a udělají parádu.
Maribor je vyhledáván také studenty na výměnné pobyty. V Mariboru se každoročně díky těmto výměnným pobytům vystřídá přibližně pět set studentů. Kde však studenti bydlí? Mnoho ze studentů bydlí na veřejných nebo také soukromých studentských kolejích. Zahraniční studenti mají v Mariboru možnost ubytování celkem ve třech studentských kolejích (což jsou Gosposvetska, Tyrševa a Quadro).
Počet lůžek je však omezen, a proto zde platí „pravidlo rychlejšího“, kdy jsou koleje nabízeny tomu, kdo o ně zažádal dříve. Město nabízí také soukromé studentské koleje (Mini studentská kolej, Minidorm Maribor, Maribor Tesidence Meljska).
Nejlepší možností, jak ušetřit během pobytu na ubytování, je pronajmout si soukromý pokoj ve sdíleném studentském bytě. Tento druh ubytování je jeden z nejlevnějších, nicméně nabízí relativně dost soukromí, svobody a zároveň možnost najít si rychle nové známé.
Vyhledat takové ubytování je možné na základě klíčových slov, jako je například:
Tato základní slova mohou pomoci k jednoduššímu a efektivnějšímu nalezení vhodného ubytování.
Kde je Maribor? Se svými přibližně sto tisíci obyvateli je Maribor ve Slovinsku druhým největším městem. Nachází se v severozápadní části země, poblíž hranic s Rakouskem, Maďarskem, a taky Chorvatskem.
Maribor je jedno z půvabných měst na Slovinsku, které se může pyšnit krásnou architekturou, množstvím útulných kaváren nebo dechberoucími výhledy na tamní vinice. Maribor také může být skvělou mezizastávkou na cestě mezi Lublaní, Záhřebem a Vídní. Je přibližně 130 kilometrů od Lublaně (hlavního města Slovinska), 120 kilometrů od Záhřebu (hlavního města Chorvatska) a bezmála 70 kilometrů od Štýrského Hradce (druhého největšího město Rakouska).
Maribor je obklopen rozsáhlými vinicemi a je domovem nejstarší révy na světě, známé jako „Stara trta“. Region je proslulý svými vynikajícími víny, zejména bílými odrůdami jako je Šipon a Laški Rizling. Návštěva místních vinic a ochutnávka místních vín je nepřehlédnutelnou aktivitou pro všechny milovníky vína.
Maribor je také obklopen malebnou přírodou, která nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, cyklistiku a další outdoorové aktivity. Pohoří Pohorje, které se tyčí nad městem, láká návštěvníky na krásné procházky, lyžování v zimě a adrenalinové dobrodružství během celého roku.
Město je domovem mnoha kulturních událostí a festivalů po celý rok. Mezi nejznámější patří Festival Lent, jeden z největších kulturních festivalů ve střední Evropě, který přináší hudbu, tanec, divadlo a další umělecké formy do ulic a náměstí města.
Co vidět v Mariboru jako první? Určitě Grajski Trg. Jedno z hlavních náměstí ve městě, které nabízí mimo jiné také některé z nejdůležitějších a nejoblíbenějších mariborských atrakcí. Tou nejoblíbenější je Mariborský hrad z 15. století, který byl postavený v barokním stylu. Uvnitř se také nachází Regionální muzeum se sbírkou historických artefaktů z historie města, několik malířských a sochařských děl, předměty představující různé cechy a také vinařské nástroje a archeologické nálezy.
Přímo uprostřed náměstí se nachází také socha svatého Floriána. Tato socha byla na náměstí vztyčena v 18. století, aby chránila město před požárem. Glavni Trg je největší a nejkrásnější ze všech mariborských náměstí. Nachází se zde několik působivých budov, jako je radnice, první pivovar v Mariboru nebo bývalé kasino.
Co dále vidět v Mariboru na Grajskem Trgu? Uprostřed tohoto náměstí je k vidění například morový sloup ze 17. století, který je opravdu působivý a bohatě zdobený. Sloup pak připomíná morovou epidemii, která v letech 1680-81 zabila celkem třetinu obyvatel.
V seznamu Maribor památek je řada krásných kostelů. Nejpůsobivější je františkánský kostel, tedy cihlová bazilika z konce 19. století. Postavená byla na místě, kde od 12. století stával klášter. Dalším kostelem, který stojí za návštěvu, a je tak součástí památek Mariboru, je Mariborská katedrála z 15. století. Ze je možné vystoupat až na zvonici a pokochat se tak výhledem na město.
Na Trgu Svobode je pak možné si prohlédnout sochu, která se k místu příliš nehodí – a to je jeden ze slavných bývalých jugoslávských pomníků. Jedná se o Památník osvobození Mariboru postavený v roce 1975. Místní obyvatelé mu často říkají „Kojak“, protože vypadá jako lysá hlava.
Nedaleko Trgu svobode se nachází vinné sklepy, které jsou přístupné mimo jiné veřejnosti k ochutnávce vín. Tyto impozantní sklepy patří k největším ve střední Evropě. Ve zhruba dvou a půl kilometrových dlouhých tunelech je uloženo pět a půl milionu litrů vína, převážně bílého, včetně ceněného Plenina Royal a také šumivého vína, které je vyráběného tradiční metodou šampaňského.
Staré město v Mariboru je plné zapadlých a klikatých uliček, které jsou jako stvořené pro náhodné procházky. Malebné uličky plné pouličního umění, náhodné podloubí nad ulicemi a spousta kaváren, kde může člověk posedět a odpočinout si. Na druhou stranu tyto malebné uličky nejsou úplně přehledné a proto je velice jednoduché se v nich ztratit.
Přes všechna krásná místa nabízí jedno z nich velice speciální pohled na celé město. Nejlepší pohled na město je totiž z Hlavního mostu přes řeku Drávu. Mezi hlavní zajímavosti Mariboru pak patří fakt, že ve městě se nachází jedna z nejstarších vinných rév na světě!
Slovinsko má totiž obecně dobrá vína a jedna z hlavních oblastí, kde se víno vyrábí, se nachází právě v Mariboru a jeho okolí. V okrese Lent se nachází jedna z nejstarších vinných rév na světě. Roste zde už více než čtyři sta let a je dokonce zapsána v Guinnessově knize rekordů jako „nejstarší ušlechtilá vinná réva na světě, která stále plodí hrozny“.
Tato stará réva byla vysazena už ve středověku, nicméně dodnes se z ní každoročně urodí 75-120 kilogramů hroznů. Z tohoto důvodu je takové víno velmi cenné a nabízí se pouze jako prestižní dárek, nikoli jako předmět na obyčejný prodej nebo ochutnávku. Zajímavostí Mariboru také je, že tato stará réva roste na průčelí Domu staré rév – tedy budovy, která byla kdysi součástí městských hradeb podél řeky Drávy. Dům Stará réva dnes slouží jako muzeum vína a degustační místnost.
Naopak vinný sklep Vinag není tak starý jako samotná vinná réva – pochází z roku 1844. Stále však patří k největším klasickým vinným sklepům v Evropě a rozkládá se necelé dva kilometry pod centrem Mariboru.
Vinný sklep Vinag byl dokonce největším výrobcem vína pro celou Jugoslávii, nicméně dnes je zde muzeum, sklad a degustační místnost. K vidění jsou zde sto let staré dubové sudy, sud o objemu 16 920 litrů postavený v roce 1862 a betonová nádrž, která se používala v letech 1888 až 1915, a také archivní lahve vín z celého světa.
V Mariboru jsou teplá léta a zároveň také velmi chladné a zasněžené zimy. Nejlepší roční období pro návštěvu Mariboru je od poloviny června do začátku září, kdy je ve městě nejtepleji. Naopak počasí v Mariboru je nejchladnější v lednu. Počasí (Maribor) může být také poměrně deštivé a to zejména v květnu, červenci, avšak překvapivě také v únoru. Pokud se však turisté chtějí vyhnout větrnému počasí, Maribor by tedy neměli navštěvovat v únoru, březnu a dubnu.
Maribor vznikl jako osada na strategickém místě u řeky Drávy již ve středověku. První písemná zmínka o Mariboru pochází z roku 1164, kdy byl zmíněn jako „Marchburch“, což naznačuje jeho důležitost jako opevněného hraničního hradu.
V průběhu středověku se Maribor rozrostl díky své výhodné poloze na obchodních cestách mezi střední Evropou a Balkánem. Město se stalo významným obchodním a řemeslným centrem, kde se rozvinuly různé řemeslné cechy a byly vybudovány významné stavby, jako je například Mariborský hrad.
Ve 14. století byl Maribor obehnán městskou hradbou, která měla chránit město nejen před maďarskými útoky nýbrž také před těmi tureckými. Za vlády Habsburků se pak Maribor rychle rozvíjel jako významné obchodní centrum.
V 19. století zažil Maribor období prudkého růstu a modernizace díky průmyslové revoluci. Nové továrny, železniční spojení a infrastrukturní projekty přinesly městu ekonomický rozkvět a významně ovlivnily jeho podobu.
Během 20. století prošel Maribor mnoha politickými a společenskými změnami, včetně období jugoslávské éry a později rozpadu Jugoslávie. Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991, což mělo vliv na další vývoj celé země vč. Mariboru.
Kromě Mariboru nabízí Slovinsko další krásná místa a města. Mezi ta nejzajímavější místa Slovinska co vidět tak patří hlavní město Lublaň, jezero Bled a Bohinj nebo také turistika v pohoří Triglav, údolí Soča.
Lublaň není velká, nicméně její staré město je jedno z nejkrásnějších v Evropě. Je plné secesní a barokní architektury, krásných mostů, nekonečných dlážděných ulic a listnatých zahrad. Město je plné uměleckých kaváren, řemeslných kaváren, které jsou zasazené mezi starobylé kostely a dlážděné ulice. V centru města jsou také historická muzea a galerie a také spousta pouličního umění.
Navíc je Lublaň ráj pro ekologicky smýšlejících cestovatelů. V roce 2016 byla totiž zvolena „Zeleným hlavním městem Evropy“ díky mnoha ekologickým programům na podporu lepšího života svých obyvatel.
Město je tak pro turisty skvěle dostupné pěšky a také na kolech, která představují mnohem ekologičtější způsob dopravy než auto nebo celkově městská hromadná doprava. Kromě hlavního města Slovinska, co vidět dalšího během návštěvy této země?
Jaké jsou další tipy na výlet? Slovinsko nabízí spousty atrakcí ve svém hlavním městě, jednou z nich je například Lublaňský hrad ze 16. století.
Jako dvoudenní skvělý tip na výlet pak Slovinsko nabízí Bledské jezero. Tamní východ slunce stojí za to si přivstat, krásné okolí vyzývá k projížďce na kole nebo jen na delší procházku směrem k Bledskému hradu.
Nádherná přírodní rezervace stojí za návštěvu nejen díky panoramatům, která nabízí během východu slunce nad jezerem, avšak také díky túře do vápencových vrcholků Julských Alp.
Údolí Soča je hlavně o přírodě, a proto jeho návštěva vyžaduje několik nocí. Aktivity typu sjíždění řeky Soča na raftu nebo kajaku, túra do vysokých hor Triglavu nebo ochutnávka slovinských jídel, lákají turisty po celém světě. Údolí Soča také nabízí jednu z nejúžasnějších přírodních scenérií v Evropě.
Publikováno: 9. 10. 2024
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz