Nová naučná stezka Křížek v polích na Vysočině

Česko
kriz

Krajina Vysočiny má jedno velké bohatství také v množství drobných památek, které jsou po ní rozesety. Říká se, že skoro na každém čtverečním kilometru stojí nebo stával křížek nebo kaplička. Právě křížům je věnovaná nová naučná stezka Křížek v polích, která byla otevřena v Mladých Bříštích u Humpolce. Oznámilo to sdružení Zelené srdce, které stezku zřídilo.

Na jedné obyčejné polní cestě si prohlédnete repliku smírčího kříže, dřevěný kříž, torza zničených křížů, obnovený kříž a také pět informačních panelů naučné stezky. Vyrážíme v 16:00 hodin od kostela sv. Jana Křtitele a těšíme se na vás.

„Nejrůznější kříže jsou totiž zatím ještě stále nejrozšířenější památky roztroušené po volné krajině, a proto si určitě vlastní stezku zaslouží,“ řekl Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce.

Nová naučná stezka chce upozornit právě na zapomenuté a poničené kříže, které čekají na obnovu. Panely seznamují s důvody stavění křížů, s jejich ničením za minulého režimu a také s důvody pro jejich záchranu.

Co navštívitZajímavosti