Neznámý vodní hrad – Tip na výlet

Česko
rybnik

Téměř neznámá, zato tajemná a romantická zřícenina původního gotického hradu Starý Rybník se nachází v centru stejnojmenné vesnice, spadající pod město Skalná v okrese Cheb. Portál Naše voda lokalitu navštívil a z této návštěvy připravil reportáž.

První zmínka o hradu pochází z roku 1364, kdy byl součástí majetku chebského měšťana Jana Rabeho z Mechelsgrünu. Jeho rodina vlastnila také blízký hrad Vildštejn ve Skalné, který je mimochodem nejstarším vodním hradem v ČR. Původ hradu Starý Rybník se však datuje již k přelomu 13. a 14. století.

V 15. století byl hrad rozbořen a hlavní budova byla přestavěna do konečné podoby. V 16. století došlo k několika renesančním úpravám. Dalšími majiteli byli do roku 1633 páni z Trautenberku, později Pergelové z Perglasu a Wilhemové.

Hrad Starý Rybník stojí mezi dvěma rybníky a odtud také pochází jeho jméno. Historici se domnívají, že byl hrad původně postaven na ostrůvku, který byl vodou obklopen zcela a s pevnou zemí ho spojoval padací most. Hrad má obdélníkový půdorys, 30 metrů dlouhý a 15 široký.

Na obou stranách se nacházely půlválcové věže. Jihovýchodní část hlavní budovy se zřítila po požáru zaviněném bleskem v 18. století a byla rekonstruována jen okrajově. Hrad byl však svými tehdejšími majiteli opuštěn poté, co si v sousedství vybudovali menší zámecké sídlo s kaplí Panny Marie (obojí dodnes zachovalé).

Hradní zdi byly poměrně zachovalé ještě v 60. letech 20. století. Protože však nebyla stavba udržována, většina z nich se zřítila.

I proto je v současné době hrad Starý Rybník oficiálně nepřístupný a do jeho rozvalin se lze vydat jen na vlastní nebezpečí. Podíváte-li se však na fotoreportáž na facebookové verzi portálu Naše voda, uvidíte, že to stojí za to.

Co navštívitVýlety s dětmi