Obnovená tradice – v Uhříněvsi opět vaří pivo  

Magazín
pivovarnictvi

Uhříněveský pivovar byl významným regionálním pivovarem po staletí. Uplynulo dlouhých 67 let, po která pivovar nesloužil výrobě zlatavého moku od zastavení výroby bývalým režimem v roce 1949.

Skupina šesti nadšenců, složená z potomků bývalých vlastníků pivovaru, renomovaných pražských sládků a úspěšných restauratérů, se rozhodla areál znovu oživit pivovarským řemeslem. V roce 2015 byla založena společnost PIVOVAR UHŘÍNĚVES s.r.o., na konci roku 2015 pivovar uvařil první zkušební várku. Zajímavostí je původní parostrojní varna, která dá vzpomenout na „století páry“, období které bylo nejúspěšnější érou pivovaru v jeho více než 300 let dlouhé historii.

TIP: Kam na skvělé jídlo, které se skvěle hodí právě k pivu? Například do pivovarské restaurace v ulici Krymská, která se nachází v pražských Vršovicích.

V roce 1877 začala nová etapa uhříněveského pivovaru. Novým nájemcem se stal Alois Tichý, uznávaný člen Spolku pro pivovarský průmysl. Roku 1884 uhříněveský pivovar od Jana II. z Liechtensteina koupil do svého vlastnictví. Budovy a vybavení byly v té době ve špatném stavu.

Změna majitele přinesla rozmach pivovaru. Toto období patřilo mezi zlaté časy uhříněveského pivovaru; v době přechodu na parostrojní výrobu činil roční výstav 20 000 hl piva. V této době sbíral pivovar i řadu ocenění. V sezoně 1910/1911 dosáhla výroba rekordních 23 000 hl piva. Úspěšné období přerušila první světová válka.

Za druhé světové války roku 1942 došlo k úřednímu zastavení výroby piva. Po válce se majitelům podařilo zahájit výrobu. Pivovaru se celkem dařilo i v nových podmínkách centrálně plánovaného hospodářství a překračoval stanovené dodávky v pivu i sladu.

Nakonec pivovarské stroje utichly 15. února 1949. V následujících letech až do roku 1991 celý areál chátral. Většina pivovarských strojů byla odvezena; z původního strojního vybavení se zachovaly pouze parostrojní varna, šrotovna a transmise. Strojovna byla nakonec zbourána.

V roce 1991 byl zdevastovaný objekt vrácen potomkům původních majitelů, kteří v rámci možností začali s jeho záchranou. Do roku 2014 se podařilo opravit všechny důležité budovy natolik, že v tomto roce mohlo padnout rozhodnutí znovuobnovit výrobu piva v historickém areálu uhříněveského pivovaru.

TIP: Kam na výlet v Plzni a okolí? Přeci do Plzeňského Prazdroje, který vyváží pivo do více než 50 zemí světa. Uskutečňují se zde prohlídky, které jsou završené ochutnávkou tradičního piva v místních sklepech.

Zajímavosti