Otevření nově restaurované Malé jídelny na zámku v Litomyšli

Magazín
zamek-litomysl

Návštěvníci Státního zámku Litomyšl mají od soboty 9. září 2017 po sedmi letech opět šanci nahlédnout do dlouho nepřístupné tzv. Malé jídelny. Pokoj byl otevřen u příležitosti aranžérské výstavy Květiny na zámku v Litomyšli.

Malá jídelna je jednou z místností, které byly vážně poškozeny na jaře roku 2010. Po náročném vysoušení, sanacích dřevokazných hub a restaurátorských pracích se pokoj letos opět zpřístupnil návštěvníkům zámku.

Sál sloužil k uctění hostů a slavnostním příležitostem při malém počtu zúčastněných. To bývalo na venkovském sídle zcela běžné, protože ani nejbohatší měšťané či duchovní nebyli rovni urozenému panstvu.

V pokojích ve spojovacím křídle jsou dochované výmalby z konce 18. století a štukové stropy Maxmiliána Kaňky. Toto křídlo ukrývá pod povrchem svých stěn také řadu starších výmaleb z doby mezi dvěma velkými požáry 1635 a 1775.

Malá jídelna je vybavena nábytkem ze světlého dřeva ve stylu biedermeier. Patří k málu nábytku, který skutečně používali Waldstein Wartenbergové a je původní litomyšlský. V místnosti je k vidění také jeden z nejvzácnějších koberců na zámku – typ „bižár“, který pochází z Turecka, nebo sada západočeského porcelánu z 30. let 19. století.

Malá jídelna je otevřena u příležitosti zahájení výstavy Květiny na zámku v Litomyšli, následně bude součástí klasických prohlídek zámku.

Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku italského typu. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada.

Zápisem tohoto komplexu na seznam UNESCO mu byl přiznán i jeho světově výjimečný význam. Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury. Je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů.

TIP: Milovníci zámků by si neměli nechat ujít návštěvu Červené Lhoty, která se proslavila především jako místo natáčení mnoha pohádek. Mezi pohádky z Červené Lhoty patří například Princezna na hrášku, Zlatovláska nebo O kráse a štěstí.

Jídlo ve světě