Po stopách Vladimíra Menšíka

Česko
film

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích byla otevřena 9. října 1999 k nedožitým 70. narozeninám významného ivančického rodáka. Nyní je přemístěna do nových prostor historické budovy Památníku Alfonse Muchy. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů a fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval.

Vladimír Menšík (vlastním jménem Vladislav) se narodil 9. října 1929 v Ivančicích, v domku na Rybářské ulici. Dětství prožíval v Ivančicích a Řícmanicích, později studoval na Průmyslové škole strojírenské v Brně.

V letech 1949–1953 vystudoval JAMU, následovalo divadelní angažmá ve Vesnickém divadle, pak v divadle E. F. Buriana, kde strávil tři roky. A odtud v roce 1958 vedla jeho cesta přímo na Barrandov, kde vytvořil více než sto dvacet filmových a televizních rolí. Mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků díky neopakovatelnému, strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru. Byl také dlouholetým průvodcem oblíbeného cyklu Bakaláři, nezapomenutelné jsou též jeho Silvestry.

Tento významný ivančický rodák byl často označován za lidového herce. Publikum milovalo Menšíka, Menšík zase publikum. Takový oboustranný vztah byl potvrzován při nesčetných setkáních s diváky i oficiálně v mnoha oceněních, která během své kariéry získal.

Vladimír Menšík byl dvakrát ženatý. S první manželkou Věrou měl dvě děti – syna Petra (1955) a dceru Vladimíru (1957). S druhou manželkou Olgou má také dvě děti – syna Jana (1962) a dceru Martinu (1965), která se jako jediná po tatínkovi stala herečkou. Vladimír Menšík trpěl těžkým astmatem, ale přitom žil a pracoval naplno, nic si neodpíral. Zemřel náhle 29. května 1988 v nemocnici U svaté Anny v Brně.

Co navštívit