Pozor na lesní požáry

Magazín
pozar

Sucho a tropické počasí zvyšuje riziko vzniku požárů. I odhozený nedopalek cigarety může způsobit velké škody. Stačí slabý vítr. Podnik Lesy ČR nabádá k opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě.

Hasiči zasahovali během posledních týdnů ve státních lesích u dvou lesních požárů. Na Plzeňsku v katastru obce Prádlo oheň 16. července poškodil 0,8 hektaru lesa. „Ohořely krajní borovice a smrky, spálená je tráva i keře,“ uvedl lesní správce Libor Hanzlík. Škodu předběžně odhadl na 30 tisíc korun.

Hasiči zasahovali také na Opavsku v Moravskoslezském kraji. V pondělí tam oheň poničil 20 hektarů lesa. Škoda je předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun. „Půda je díky suchu řádně proschlá a fouká vítr, což dohašování komplikuje. Profesionální hasiči jsou tedy na místě, a dokud nezaprší, budeme plochu hlídat,“ uvedl krajský ředitel z Frýdku-Místku Jan Ševčík. V obou případech je zatím příčina požáru neznámá.

Podnik Lesy ČR tradičně předchází požárům ustavením kontrolních hlídek. Ty se během léta pravidelně vydávají do terénu. „Dodržování protipožárních předpisů sledují i o víkendech,“ uvedl výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Podnik využívá k monitoringu lesů také leteckou hasičskou službu.

Podle statistik mají největší vliv na vznik požárů klimatické podmínky, stav přízemní vegetace (největší riziko je při suchém, teplém počasí v době, kdy se v porostech nachází suché trávy) a atraktivnost lokality z hlediska návštěvnosti. Zmiňovaný nedopalek cigarety může způsobit mnohamilionové škody i tragické následky pro lesní zvěř i návštěvníky lesa.

Na zákaz kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese a 50 metrů od něj pamatuje i lesní zákon. Hříšníkům tak hrozí patnáctitisícová pokuta a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody. Ta může jít až do statisíců. „Věřím, že lidé chápou nebezpečí, které v době sucha hrozí,“ dodává Václav Lidický.

Jeden z nejslavnějších požárů 20. století propukl v roce 1992 na hradě Windsor.