Největší modelová železnice a kolejiště v ČR                

Česko
model-zeleznice

Před několika lety se zrodil nápad postavit největší modelové kolejiště u nás a ve střední i východní Evropě. Dnes jsou v expozici k vidění stovky metrů kolejišť, desítky modelů vlaků, modely aut i významných staveb a míst České republiky.

Součástí Království železnic je i stálá výstava z historie železnice na našem území, výstava o historii a současnosti řemesel na železnici a pravidelné vzdělávací programy pro školy. V pravidelných intervalech se modelové kolejiště postupně rozrůstá o další exponáty.

Modelová železnice – Praha

V dubnu 2014 zde byla otevřena nová část největšího modelového kolejiště ve střední Evropě – Liberecký kraj, včetně funkční kabinové lanovky na Ještěd. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout již více jak 574 čtverečních metrů modelové železnice. V provozu jsou rovněž kraj Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Praha.

Otevřena je také samostatná expozice urbanistického modelu Prahy. V měřítku 1:1000, na ploše 114 čtverečních metrů lze vidět ucelenou expozici modelu Prahy na konci 20. století. Model je nově doplněn o speciální technologie audiovizuální techniky.

Pomocí kamer si můžeme například sami přiblížit a prohlédnout jednotlivé objekty, celé městské části, vyhledat a zobrazit důležité budovy, historické památky nebo rozlohy města v jednotlivých historických obdobích a sledovat rozvoj Prahy od románského období až po současnost. Vše je doplněno velkým množstvím informací z historie a současnosti města.

Modely železnic

Součástí expozice je i unikátní, ručně malovaný papírový model Prahy. Na návštěvníky čeká jedinečný pohled na modelovou krajinu protkanou železniční sítí s mnoha vychytávkami. Jednotlivé modely jezdí, svítí, auta zastavují na červenou na semaforech, kolejiště reagují na střídání denního a nočního cyklu a některé vlaky jsou nastaveny tak, aby je mohli návštěvníci sami ovládat! Miniaturní kamery zprostředkují aktuální pohled z lokomotiv modelů projíždějící kolem nejrůznějších dominant ČR, jako je například Karlštejn, Pražský hrad, Střekov, Kokořín a další.

Výlety s dětmi