Kuks – tipy, zajímavosti, restaurace

Magazín
hospital-kuks

„Na jaře jsem si říkal, že by bylo hezké, kdybychom překonali milník 100 tisíc návštěvníků, ale že to bude o tolik víc, nás skutečně mile překvapilo,“ kvituje s povděkem kastelán Libor Švec. „Samozřejmě to byl pro památku velký nápor a celá sezona byla náročná zejména pro průvodce, kteří se zvláště o letních prázdninách ani nezastavili. Vše ale zvládli a návštěvníci si jejich práci chválí, což nás moc těší,“ dodává.

Kromě běžných prohlídek měli turisté možnost zúčastnit se četných kulturních akcí, které se na Kuksu konaly – například zahradnické trhy, pásmo koncertů Hudební léto Kuks, divadelní festival Theatrum Kuks, Vinobraní na Kuksu, Svatohubertské slavnosti a vánoční trhy.

Hospitál v zimě

S příchodem listopadu se hospitál Kuks s výjimkou dvou víkendů, kdy proběhly tradiční vánoční trhy, uzavřel. V současné době probíhá důkladný úklid, zazimování zahrady a květin, inventura, kontrola exponátů, nábor a příprava nových průvodců.

Od ledna do konce března 2016 bude přístupný po předchozím objednání, a sice ve všední dny pro nejméně desetičlenné skupiny. Exkurzi do Českého farmaceutického muzea, které spravuje prohlídkové okruhy Historie lékáren a Historie výroby léků, je možné rezervovat online.

Plány

Do příští sezony se Kuks probudí o Velikonocích, a to na Zelený čtvrtek 24. března. Od tohoto dne bude otevřeno každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin včetně všech státních svátků až do konce října. Během letních prázdnin bude hospitál Kuks přístupný každý den. Vstupné se nemění, ceník tedy bude platný i příští rok.

Od jara se pro návštěvníky Kuksu otevře přímo vedle hospitálu nová restaurace. Ve výběrovém řízení, které proběhlo v srpnu, byl vybrán jako nájemce provozovatel hojně navštěvované restaurace Na Faře v Dubenci. O jménu hospitální restaurace se stále vedou debaty. Výsledek přinesou první jarní dny, kdy budou finišovat přípravy na otevření.

Další novinka se týká přímo hospitálu. V rámci rozsáhlé obnovy areálu se do zahrady navrátily bylinkové záhony a ovocný sad. Užitkovou zahradu zde obdělával již řád milosrdných bratří, který se ještě za dob fungujícího hospitálu staral o místní špitálníky. Bylinky, ovoce a zeleninu pak využívaly hospitální kuchyně a lékárna. Návrat k této tradici představuje 144 nových bylinkových záhonů. Sušené bylinky, čaje a různé bylinné směsi bude nově možné pořídit v připravovaném bylinkářství, které turisté najdou na nádvoří hospitálu v opraveném hospodářském křídle budovy.

I pro příští rok platí možnost pořádání vzdělávacích akci přímo v hospitálu. K dispozici jsou rekonstruované vnitřní prostory jihozápadního křídla včetně několika učeben a divadelního sálu. Podrobnosti poskytne zájemcům kastelán Libor Švec.

Pro rok 2016 je stejně jako letos připraveno množství akcí, a to nejen kulturních. Například hned na začátek dubna je plánován běžecký závod Zkus maraton Kuks. Bližší informace k závodu zveřejní 12. prosince organizátor akce RunGoRun.

Tým zaměstnanců hospitálu Kuks v čele s kastelánem Liborem Švecem děkuje nadšeným turistům za uplynulý úspěšný rok a přeje všem klidné prožití vánočních svátků a mnoho sil do další sezony.

InformaceZajímavosti