Hotel Sandra SPA Karpacz – zkušenosti a recenze
Hotel Sandra Spa Karpacz je oblíbeným rekreačním místem v srdci polských Krkonoš, přesněji v malebném městečku Karpacz, které je...
Číst víceGruzie je stále populárnější, a má proto spoustu důvodů. Osamělé kláštery na zdánlivě nemožných místech. Srdečně vstřícní místní obyvatelé ochotní překonat jazykovou bariéru. A spousta domácího vína vyráběného podle tisíce let starých receptů.
To jsou jen některé z důvodů, proč je nutné co nejdříve vyrazit do Gruzie. Tato malá kavkazská země se rychle těší stále větší oblibě, a to zaslouženě. Má přírodu, má historii a kromě toho, že někteří turisté mají jazykovou bariéru – angličtina není mezi staršími generacemi běžná – jsou místní obyvatelé k turistům vřelí a vstřícní.
Gruzie je malá hornatá země v oblasti Kavkazu, kterou tvoří Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán a Rusko. Západní část Gruzie se stýká s Černým mořem, které Gruzii fyzicky spojuje s Evropskou unií. Gruzie se připravuje na podání oficiální žádosti o členství v EU v roce 2024.
V Gruzii je k dispozici celá řada možností ubytování. Ve městech, jako je Tbilisi, Kutaisi a Batumi, lze nalézt vše od levných hostelů až po luxusní hotely a resorty. V odlehlejších vesnicích a městech, zejména v horách, je vedle hotelů a penzionů k dispozici také mnoho hostinců.
Zde je seznam šesti různých ubytování v 6 nejdůležitějších míst, které stojí na návštěvu:
Hlavní město Gruzie je kulturním a historickým centrem země. Projděte se starým městem, navštivte pevnost Narikala, katedrálu Sioni a sírové lázně.
Tbilisi kombinuje starobylé a moderní prvky, což z něj činí fascinující místo k objevování.
Oblast kolem hory Kazbek je jednou z nejkrásnějších v Gruzii.
Klášter Gergeti Trinity, ležící na úpatí hory, nabízí úchvatné výhledy na okolní kavkazské vrcholy. Ideální pro milovníky přírody a hor.
Toto starobylé město je jedním z nejvýznamnějších náboženských center Gruzie.
Katedrála Svetitskhoveli a klášter které jsou zapsány na seznamu UNESCO a jsou nezbytnými zastávkami pro každého, kdo chce porozumět gruzínské historii a kultuře.
Gruzie je kolébkou vína, a Kachetie je srdcem vinařské tradice země. Ochutnávka místního vína, návštěva tradičního vinařství a průzkum malebného města jako Telavi a Signagi.
Schuchmann Wines Château & Spa
Uplistsikhe je starověké skalní město, které je fascinujícím místem pro milovníky historie a archeologie. Je jedním z nejstarších měst v Gruzii, s architekturou vytesanou přímo do skály, která odhaluje mnoho o starověkém životě v této oblasti.
Moderní přímořské město na břehu Černého moře je skvělým místem k odpočinku. Batumi nabízí krásnou promenádu, botanickou zahradu a moderní architekturu.
V Gruzii turista objeví pestrou nabídku ubytování pro různé preference a rozpočty. Od luxusních hotelů s úchvatnými výhledy, přes stylové butikové hotely, až po cenově dostupné možnosti blízko hlavních atrakcí. Gruzie vždy nabídne místo, kde se dá cítit jako doma.
Mapa Gruzie dává na srozuměnou, že stát kromě Arménie, Ruska a Ázerbájdžánu sousedí ještě s Tureckem. Gruzie spolu se svými sousedy Tureckem a Ruskem sdílí i východní pobřeží Černého moře, na západě se o Černé moře dělí ještě s Bulharskem, Rumunskem a Ukrajinou.
V zemi žijí asi 4 miliony lidí, z toho asi milion v hlavním městě Tbilisi. Drtivá většina z nich jsou Gruzínci, zbytek tvoří Arméni, Rusové, Azeři, či Abcházci a Osetinci. V Gruzii počet obyvatel stále stoupá, navzdory stárnutí populace.
Gruzínská vlajka se stala oficiální po vítězství Michaila Saakašviliho v gruzínských prezidentských volbách.
Samotná vlajka Gruzie představuje bílé plátno s pěti červenými kříži, jedním středovým (sv. Jiří) a čtyřmi rovnostrannými (Bolnišskými) kříži ve čtyřech kvadrantech. Obdélníkový a čtyři malé kříže na bílém pozadí představují obecné křesťanské symboly, které ztělesňují Ježíše Krista Spasitele a čtyři evangelisty.
Tato obecná křesťanská symbolika byla jako heraldický znak poprvé zaznamenána v roce 1099 na erbu křižáka Godfreye Bouillona, který tak získal titul obránce Božího hrobu. Od té doby byl tento heraldický symbol zosobněním Božího hrobu a také centra křesťanství – Jeruzaléma.
Je znám pod třemi názvy – znak Godfreye Bouillona, znak Jeruzaléma a svaté znamení. Bílá barva v heraldice značí nevinnost, čistotu, moudrost a červená barva odvahu, statečnost, spravedlnost a lásku.
Dějiny Gruzie se dlouho měnily. V klasické době vzniklo na území dnešního státu několik království. Později, když se tato království rozpadla, se o kontrolu nad regionem ucházelo několik říší – včetně Osmanů, Peršanů, Rusů a Mongolů. Na počátku 20. století se Gruzie stala součástí Sovětského svazu.
V roce 1991 se země osamostatnila, avšak ztratila část svého území ve prospěch dvou odštěpeneckých států: Abcházie a Jižní Osetie. V roce 2008 Gruzie vedla krátkou válku s Ruskem kvůli tomu, že se stále více orientovala na Evropu v naději na vstup do Evropské unie.
Občané 94 zemí nepotřebují k návštěvě Gruzie víza. Od 8. června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok. To znamená, že na letišti nebo pozemním hraničním přechodu dostanou do pasu razítko, aniž by museli vyplňovat vízové formuláře nebo platit poplatky.
Neexistuje ani žádný minimální požadavek na počet dní strávených mimo zemi před návratem; technicky vzato lze odjet a vrátit se následující den a začít další bezvízový rok.
Nejlepší doba pro návštěvu Gruzie je na jaře a na podzim – pokud tedy turisté neplánují lyžování v Gruzii. V zimě bývá zima a sníh. Mrazivé teploty a spousta sněhu v horách.
Největší cestovní sezóna je v letních měsících od června do srpna, kdy se do této kavkazské země sjíždějí všichni. Od rodin, kteří jezdí na pláž trávit v Gruzii dovolenou u moře, až po milovníky trekkingu všeho druhu.
Ubytování se zdražuje a v přímořských místech, jako je Batumi, se často zaplní. Je lepší se hlavní sezóně vyhnout. V létě může být v Tbilisi opravdu horko, teploty dosahují 40 °C a více a rozpálená je celá Gruzie. Dovolená pro
Před lety bylo lyžování v Gruzii dobře střeženým tajemstvím, které znala jen hrstka místních obyvatel a nejodvážnějších lyžařských tuláků. To se však rychle mění s tím, jak se gruzínský lyžařský humbuk šíří po celé Evropě i zbytku světa.
Ačkoliv vybavení lyžařských areálů ještě nedosahuje úrovně alpských, je to za zlomek ceny, takže Gruzie je vhodná pro všechny lyžaře kromě těch nejnáročnějších. Lyžařské vleky jsou kombinací nových a starých, přičemž každý rok přibývají nové vysokorychlostní vleky. Ceny jídla a pití na horách jsou téměř stejné jako ve městě, což je jinde ve světě nevídané.
Jaká je nejvyšší hora v Gruzii? Šchara v Kavkazském pohoří s výškou 5 193 m n. m. Šchara je nejvyšší bod Gruzie, nejvyšší hora v Gruzii, která se nachází hned za hranicemi s Ruskem. Je součástí majestátní Bezengijské stěny, 7,5 km dlouhého pohoří.
Národním jazykem je gruzínština, která používá gruzínskou abecedu. Ačkoli je abeceda krásná, je poměrně obtížné ji přečíst. Pro cestování po Gruzii není nutné znát abecedu, ovšem pochytit pár slov gruzínsky je vždy ideální. Mezi užitečné fráze patří:
Ahoj – Gamarjoba
Děkuji – Madloba
Ano – Ki
Ne – Ara
Promiňte – Ukatsravad
Mnoho lidí, zejména starší generace, mluví také rusky. Je naprosto možné cestovat a mluvit pouze rusky, i když ne každý bude nadšený. Ruština je po celé zemi užitečnější než angličtina. Je doporučováno se nejprve zeptat, zda někdo mluví anglicky, a až pak se zeptat, zda mluví rusky – Gruzínci jsou podobně jako Češi citliví na svou historii s Ruskem.
Většina Gruzínců mluví rusky. Gruzie byla součástí Sovětského svazu, samostatným státem se stala až v roce 1991. Ruština byla jazykem všech patnácti sovětských republik. Ruština je natolik rozšířená, že je de facto druhým úředním jazykem.
Gruzie je hluboce nábožensky založená země. Více než 80 % obyvatelstva tvoří východní pravoslavní křesťané. Dalších 10 % obyvatelstva jsou muslimové.
Náboženství je pro většinu Gruzínců součástí každodenního života. Většinu Gruzínců neurazí, když cestovatel prohlásí, že žádné náboženství nevyznává, ovšem mnozí to nepochopí. V místech, jako je Tbilisi, se lidé na náboženství pravděpodobně ptát nebudou, avšak v malých městech na něj může přijít řeč.
Při návštěvě kostelů se doporučuje oblékat skromně (zakrytá kolena a ramena) a partneři by se měli snažit minimalizovat projevy náklonnosti na veřejnosti.
V Gruzii se používá gruzínský lari, zkráceně GEL. V každém lari je 100 tetri. GELy se prodávají v nominálních hodnotách 1 GEL (mince), 2 (mince) a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 GELů.
Měna v Gruzii má mnoho podob. Gruzie není zemí, kde se platí pouze hotově. Ve městech je stále populárnější platit debetní nebo kreditní kartou. Stále populárnější jsou také služby jako Apple a Google Pay. Stále však uvidíte více lidí platit za věci v hotovosti, zejména mimo velká města.
Chléb, sýr, ořechy, knedlíky a vína z Gruzie. To je víceméně shrnutí gruzínského jídla. Pokrmy jsou chutné, syté a levné… ovšem na konci dovolené v Gruzii lze dostat kurděje a/nebo přibrat metrák.
Mezi nejznámější jídla patří:
Chačapuri – chléb plněný roztaveným sýrem.
Khinkali – knedlík plněný polévkovým vývarem.
Lobia – koláč plněný fazolovou pastou.
Gruzínská kuchyně je pohostinná a Gruzínci považují hosta do domu za Boha do domu. Mají to v krvi.
Gruzínské jídlo téměř vždy doprovází víno, protože Gruzie se považuje za rodiště vína. A ano, víno je vynikající. Při jídle s přáteli a rodinou je běžné pronést dlouhé přípitky na všechno a na cokoliv, nikoliv jen na zdraví. A co nalít jiného než rozmanitá vína z Gruzie.
Čača je místní alkohol… a i když se dá koupit v obchodech, mnoho Gruzínců si ho vyrábí samo. Pozor, domácí verze mohou mít až 60 % objemu alkoholu. V místech, jako je Tbilisi se nacházejí specializované čača bary, které nabízejí skvělé a jedinečné seznámení s tímto nápojem.
K většině účtů ve většině restaurací se připočítává 10 % poplatek za obsluhu, takže spropitné není nutné. Ceny v Gruzii jsou více než přívětivé. Dají se přirovnat k českým cenám, v mnoha případech vyjdou restaurace i potraviny mnohem levněji.
Gruzie je dobře dostupná autobusy, vlaky, metrem, taxíky a maršrutkami (minibusy). V kombinaci s malou rozlohou země znamená rozsáhlá dopravní síť, že je opravdu snadné vyrazit v Gruzii na jednodenní výlety.
Autobusy a maršrutky jsou nejlevnějším způsobem cestování mezi městy a obcemi. Jízdy maršrutkou na krátké vzdálenosti v rámci měst obvykle stojí kolem 0,5 až 1,5 GEL na osobu. Autobus nebo maršrutku si lze přivolat kdekoli na ulici; stačí s řidičem navázat nějaké gesto a oční kontakt.
Chce-li cestující vystoupit, stačí říct ka-čery a posunout se směrem k přední části vozidla, a dát tak najevo, že chce vystoupit. Jízdy na delší vzdálenosti obvykle stojí kolem 10-20 GEL. Jízdenky si lze koupit předem u pokladny na nádraží nebo zaplatit u řidiče. Je možné také vystoupit, kdekoli je potřeba a chuť, není potřeba čekat až do cílové stanice.
Ceny taxíků se pohybují kolem 10-30 GEL v závislosti na cíli cesty a vyjednávacích schopnostech. Většina taxíků nemá taxametry, proto je lepší se na ceně dohodnout předem.
Ve městech, jako je Tbilisi a Batumi, se doporučuje používat aplikace jako je Bolt.
Tbilisi je jediné město v Gruzii se systémem metra a metro v Tbilisi je levné a snadno použitelné. Je třeba si zakoupit kartu na metro za 2 GEL a při nákupu si na ni dobít kredit. Jízda metrem stojí 0,5 GEL bez ohledu na vzdálenost – cestující se musí pouze přihlásit, nikoliv odhlásit. Jednu kartu metra může používat více osob. Kartu na metro lze po skončení pobytu vrátit u pokladny a dostat zpět 2 GEL.
Obecně jsou vlaky poměrně slušné a pohodlné, ovšem rozhodně nejpomalejší variantou. Na některých trasách jsou k dispozici lůžkové vlaky. První třída je jen o pár korun dražší než druhá třída a obecně se vyplatí si ji pořídit. Některé vlaky první třídy nabízejí funkční palubní Wi-Fi po celou dobu jízdy.
Gruzínská města a hlavní turistické vesnice jsou slušně připojené, a to i v horách. Neznamená to, že lze vysílat živě svůj trek do odlehlých koutů Kavkazu, ovšem v místech, jako je Mestia a Lagodekhi, lze mít alespoň 4G připojení. Dva hlavní mobilní operátoři jsou Magti a Beeline.
Gruzie je obecně bezpečnou zemí pro cestování a jen málo turistů se setkává s problémy. Přesto je třeba mít na paměti několik věcí:
Alkohol se v Gruzii často podílí na dopravních nehodách. Řízení pod vlivem alkoholu je problematické zejména ve venkovských oblastech, kde nebývají výjimkou ani podnapilí řidiči autobusů.
Ve městech je většina toulavých psů klidná a obvykle jsou očkováni státem (žluté známky na uších). V turisticky navštěvovanějších oblastech jsou přátelští i polodivocí psi. Pěší túra malými vesnicemi může být ohrožena agresivními toulavými psy. V turistické sezóně jsou lidé jimi pravidelně pokousáni. Kromě zjevných nepříjemností je velkým problémem také vzteklina.
Krátká válka v Gruzii trvala jen několik týdnů v srpnu 2008. Začala v Jižní Osetii, na jejíž stranu se přidalo Rusko. Osetie, stejně jako Abcházie usilovaly o nezávislost na Gruzii. V polovině měsíce Rusko stáhlo svá vojska z Gruzie, ke konci srpna byly uznány samostatné státy Abcházie a Jižní Osetie. Samostatnost však odsoudili USA i další západní politici. Na nynější bezpečnost Gruzie tento konflikt nemá vliv.
Hlavní město Gruzie Tbilisi je místo, kam se turisté vydávají s velkými očekáváními, a přesto je město dokáže překonat. Na to, že Tbilisi bylo 26 krát zničeno, toho v sobě stále skrývá tolik. A je skvělé, že Tbilisi nosí své jizvy na rukávech.
Graffiti zdobí většinu budov jako čestný odznak. Prostorné domy s vysokým stropem se stále nacházejí na starých náměstích chráněných před ulicí a obklopených sousedy. Chátrající, strašidelně krásné, ošuntělé, ovšem nepůsobí ani v nejmenším nebezpečně.
Nové i staré restaurace a obchody postavené v rámci stávajících staveb, aniž by narušovaly celistvost místa, kde jsou postaveny. Není to místo, kde se na lidé na ulici na kolemjdoucí usmívají nebo zdraví. Nebudou však neochotní, pokud je turista požádá o pomoc.
Toto relativně malé hlavní město je semeništěm umění, kultury, divadelních představení, prvotřídní gastronomie a ohromující architektury. Namátkou Most míru, Šikmá hodinová věž, pevnost Narikali. Po návštěvě Tbilisi bude každého svrbět touha se tam vrátit.
Cestovní kanceláře nabízejí velké množství poznávacích i pobytových zájezdů do Gruzie. Dovolená v této zemi nabízí svým způsobem exotiku a pohostinnost. Poznávat lze Gruzii na kolech, při horských pěších túrách, při lyžování i při dovolené u moře. Vlajka Gruzie přivítá každého bez rozdílu.
Ačkoliv je k dispozic velká sada zájezdů do Gruzie, dovolená u moře není zatím největším lákadlem. Pro pobytové zájezdy u moře je nejlepší oblast Batumi nebo Kobuleti, kde si lze dosyta užít plážových radovánek u Černého moře, na které jsou návštěvníci zvyklí zejména z populárního Bulharska. Černé moře je obecně velmi málo slané, žijí v něm mořští koníci, rejnoci, a dokonce i delfíni.
Publikováno: 30. 4. 2023
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz