Tbilisi, Gruzie – památky, ubytování, co vidět

Evropa

Tbilisi je největší gruzínské město ležící na břehu řeky Kura, kde žije přibližně 1,5 milionu obyvatel a které je oblíbeným turistickým místem. To díky všem neuvěřitelným aktivitám, které se v Tbilisi dají podniknout, včetně konzumace chutného jídla a proslulého gruzínského vína, obdivování architektury a poznávání gruzínské historie.

Hlavní město Tbilisi bylo založeno v 5. století a před rokem 1936 bylo město známé pod názvem Tiflis. V některých jazycích se tak jmenuje dodnes.

Kde je Tbilisi

Díky blízkosti slavné Hedvábné stezky a své poloze na křižovatce cest mezi Evropou a Asií bylo Tbilisi v průběhu věků velmi důležitým městem a má bohatou historii. Každý kupec, poustevník nebo voják se při svých cestách z Evropy do Asie nevyhnul městu Tbilisi. Gruzie jako domácí půda tohoto města leží na strategické obchodní trase.

Většina turistů se ptá, kde je Tbilisi, neboť se nejedná o světoznámé dovolenkové město. Přesto má Gruzie co nabídnout a a na otázku co vidět v Tbilisi, neexistuje jednotná odpověď. Hlavní město Tbilisi je přímo protkané zajímavostmi a byl by hřích je neprozkoumat všechny.

Co vidět v Tbilisi

Gruzínské hlavní město Tbilisi je pomyslným drahým kamenem celé oblasti. Ve své dlouholeté historii muselo opakovaně dokazovat svoji sílu a nezlomnost. Nespočetněkrát bylo dobito, poničeno a stejně se znovu postavilo na nohy v nové, ještě větší síle. Co vidět v Tbilisi nejzajímavějšího? Jaké památky Tbilisi nabízí?

Staré město Tbilisi

Přímo na březích řeky Kura se rozprostírá staré město Tbilisi, jehož historie sahá až do 5. století. Podle gruzínských dějin bylo staré město založeno iberským králem Gorgasalim a poté zde vládlo mnoho různých kultur včetně Peršanů, arabských dobyvatelů a Mongolů.

Zajímavé je, že staré město Tbilisi bylo v průběhu let 29 krát zničeno a poté znovu postaveno, a přesto je stále silné. Nejlepší na Starém městě Tbilisi je, že se zde nachází většina památek, včetně pevnosti Narikala a šikmé hodinové věže. Tato část Tbilisi je tak autentická, jak jen to jde, a je dokonce na čekací listině na zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Pevnost Narikala

Pevnost Narikala se nachází v rámci Starého města Tbilisi a je starobylým symbolem obrany Tbilisi. Toto místo, známé také jako „mateřská pevnost Tbilisi“, bylo založeno ve 4. století, tedy v době, kdy vzniklo samotné město.

Pevnost Narikala je klenotem hlavního města Gruzie Tbilisi.

Pevnost Narikala byla rozšířena v průběhu 7. a 8. století a poté ještě rozšířena v 11. století králem Davidem. V roce 1827 byla pevnost poškozena zemětřesením a od té doby nebyla řada prostor obnovena.

Trasa Narikala vede z vrcholu hřebene kolem pevnosti a pak dolů do starého města. Je dlouhá úctyhodných 1 500 m a nabízí krásné výhledy, takže je ideálním způsobem, jak poznat historii Tbilisi. K pevnosti lze dojít pěšky ze starého města nebo se nechat vyvézt lanovkou, která spojuje park Rike ve starém městě s pevností.

Kartlis Deda (socha Matky Gruzie)

Socha Kartlis Deda, svým vzhledem velmi podobná kyjevské soše Rodina Mat (Matka národů), se s přísným vzdorem tyčí nad městem z vrcholu kopce Sololaki. Socha byla vztyčena v roce 1958 u příležitosti 1 500. výročí založení města.

Kartlis Deda neboli Matka Gruzie symbolizuje ryzí pýchu a hrdost gruzínských žen a potažmo celého gruzínského národa.

Obří ocelová konstrukce měří 20 m a představuje ženu v tradičním gruzínském oděvu, která v jedné ruce drží meč a v druhé pohár (pravděpodobně gruzínského) vína. Atrakce skýtá neuvěřitelný výhled na město a na Kavkaz za ním.

Katedrála Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice je největší pravoslavnou katedrálou v Gruzii a je jednou z nejkrásnějších staveb v Tbilisi. Zlatá kopule katedrály, jejíž výška je úctyhodných 87 m, je vidět v podstatě z každého místa ve městě.

Tato katedrála, běžně známá jako Sameba, byla postavena v roce 2004 a je jednou z největších východních pravoslavných katedrál na světě. Ve skutečnosti je vzhledem ke své celkové ploše vlastně jednou z největších církevních staveb na světě.

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody je prostor v centru Tbilisi hned vedle Rustaveliho třídy, na kterém se nachází velký neoklasicistní/barokní památník Svobody. Socha svatého Jiří, jak se jí také běžně říká, měřící 25 metrů (115 stop), byla postavena jako náhrada za sochu Lenina, která náměstí zdobila v dobách Sovětského svazu.

Na náměstí Svobody se nachází také tbiliská radnice a hotel Marriott a je vyvrcholením šesti největších tříd ve městě.

Další Tbilisi památky

Tbilisi má mnoho co nabídnout a menu památek je bohaté. Nepřehlédnutelná je například šikmá hodinová věž nebo Most míru. Proč se jmenuje Most míru? Sám architekt o svém návrhu řekl:

Lávka byla instalována proto, aby spojila staré s novým, aby byla spojnicí mezi minulostí a současností. Lze ji vnímat jako symbolické spojení bouřlivých dnů historie se současnými, klidnějšími dny. Odtud Most míru.

Šikmá hodinová věž

Návštěva šikmé hodinové věže je jedním z nejlepších zážitků v Tbilisi, který si nelze nechat ujít. Je to jedno z nejneobvyklejších architektonických děl v zemi a dokonale by se vyjímala v Alence v říši divů.

Šikmá hodinová věž patří v Tbilisi k nejfotogeničtějším památkám.

Věž se nachází ve starém městě a díky své konstrukci působí, jako by byla na pokraji zřícení, přičemž ji na místě drží pouze ocelový nosník a uprostřed jsou umístěny velké hodiny. Šikmá věž s hodinami je ve skutečnosti připojena k loutkovému divadlu Reza Gabriadzeho a byla postavena v roce 2011.

Palác královny Darejan

Tento jedinečný palác byl postaven v roce 1776 pro manželku Erekleho II – královnu Darejan. Dnes je palác jednou z nejoblíbenějších tbiliských atrakcí a je volně přístupný. Nejoblíbenější částí paláce je nádherný balkon, který obklopuje horní část věže. Z balkonu v paláci královny Darejan se nabízí neuvěřitelný výhled na město, což z něj dělá jedno z nejlepších míst, které lze v Tbilisi navštívit.

Sirné lázně Tbilisi

Návštěva tbiliských sirných lázní patří k tomu nejlepšímu, co lze v Tbilisi podniknout. Název „Tbilisi“ volně přeloženo znamená „teplé místo“ a vypráví se, že založení města souvisí s přírodními horkými prameny, které se v této oblasti nacházejí.

Lázně Tbilisi jsou velmi teplé, mají teplotu kolem 30 °C a obsahují léčivé minerály, které jsou prospěšné pro pokožku i zdraví. Kromě lázní v Gruzii jsou oblíbené i lázně maďarské, například ve městě Eger.

Galerie 27

Galerie 27 je malá galerie, kterou v roce 2013 otevřel umělec Nino Kvavilašvili. Nino a více než 100 gruzínských umělců zde prezentuje své ručně vyráběné umění, při jehož tvorbě používá pouze vysoce kvalitní materiály.

Jednou z nejlepších věcí na návštěvě Galerie 27 je, že nabízí workshopy pro turisty, kde se mohou naučit novým dovednostem, technikám a řemeslům. Návštěva tohoto místa je jednou z nejlepších věcí, které lze v Tbilisi podniknout, protože dává lidem příležitost seznámit se s místním dědictvím a gruzínskou kulturou.

Fabrika

Fabrika je známá jako jedno z nejpohodovějších míst ve městě a patří k tomu nejlepšímu, co lze v Tbilisi dělat. Tento prostor ve skutečnosti býval velkou starou sovětskou šicí továrnou, než byl opuštěn a na desítky let zpustl. Dnes je však jedním z nejoblíbenějších a nejhipsterštějších míst ve městě.

Fabrika nabízí spoustu svérázných kaváren a barů, uměleckých ateliérů, otevřený dvůr a sídlí zde největší hostel v regionu.

Park Mtatsminda

Park Mtatsminda se nachází na vrcholu hory Mtatsminda a je ideálním místem pro odpočinek, spoustu aktivit a projížďky v zábavním parku. Nachází se ve výšce 770 m, což z něj činí nejvyšší bod v Tbilisi, a je jedním z nejlepších míst, kam se vydat, pokud člověk touží po neuvěřitelném výhledu na město.

Výhled na město s proslulým mostem Míru je pohádkový, a to za každého počasí.

V parku Mtatsminda se dá dělat spousta věcí, včetně bowlingu, basketbalu, raftingu, a mezi dalšími pouťovými atrakcemi tu lze nalézt dokonce i hrad duchů. Po parku jezdí také malý vláček, který je zábavnou rodinnou aktivitou. Nejoblíbenější je však jízda na ruském kole, které se nachází na okraji hory.

Národní botanická zahrada Gruzie

Pro zahrádkáře (a ty, kteří milují přírodu) je Národní botanická zahrada Gruzie jednou z nejlepších aktivit v Tbilisi! Zahrady se rozkládají na ploše přibližně 98 hektarů a najdete v nich více než 4 500 různých druhů fauny nejen z Kavkazu. Zahrady jsou snadno dosažitelné díky své poloze v blízkosti starého Tbilisi a lázní Abanotubani.

Státní muzeum gruzínské lidové hudby a hudebních nástrojů

V tomto malém muzeu se nachází zajímavá expozice gruzínských lidových nástrojů napříč staletími. Ve dvou hlavních výstavních místnostech jsou umístěny nástroje, fotografie a expozice, které se týkají gruzínské a jihokavkazské lidové hudby.

Nejlepší jednodenní výlety z Tbilisi

Z Tbilisi lze podniknout spoustu zajímavých jednodenních výletů. Namátkou velkolepá Kronika Gruzie.

Kronika Gruzie

Tato neuvěřitelná stavba byla postavena v roce 1985 a skutečně zobrazuje různé výjevy z 3 000 let staré historie Gruzie. Kronika Gruzie se skládá z 16 velkých sloupů, které dosahují impozantní výšky 35 metrů.

Kronika Gruzie patří mezi památky Tbilisi, z nichž padá čelist. Instagramoví influenceři si zde přijdou na své.

Spodní části sloupů zobrazují život Ježíše a dalších významných osobností křesťanské víry, zatímco vyšší části sloupů tvoří členové královské rodiny a dřívější vládci Gruzie. Ještě zajímavější je, že věže dosud nebyly dokončeny a práce na nich pokračují dodnes. Díky výšce těchto sloupů se naskytne úžasný výhled na Tbiliské moře.

Mccheta

Mccheta je jedním z nejstarších měst v Gruzii a před Tbilisi byla vlastně jejím dřívějším hlavním městem. Město je důležitou součástí gruzínské historie a v roce 1994 se díky svému historickému významu a kulturním památkám stalo součástí světového dědictví UNESCO.

K nejoblíbenějším aktivitám ve Mcchetě patří návštěva Mcchetského kláštera Jvari, pevnosti Bebristikhe a neuvěřitelné klášterní katedrály Svetitskhovli. Město se nachází asi 20 km od Tbilisi a lze se do něj dostat vlakem i autobusem. Jízdenky jsou neuvěřitelně levné a cesta trvá 25-40 minut.

Národní park Kazbegi

Národní park Kazbegi se nachází na svazích Kavkazského pohoří a je domovem hory Kazbegi, která je nejvyšší horou Gruzie. Tato obrovská hora (místně známá také jako Mkinvartsveri) je vysoká úctyhodných 5047 m a nabízí nádherné scenérie.

K nejzajímavějším aktivitám v národním parku patří pěší túra k ledovci Devdoraki, návštěva vodopádu Gveleti a prohlídka soutěsky Artchmo. Tento národní park je také oblíbeným místem pro lezení v ledu, horolezectví a pozorování ptáků v soutěsce Dariali, kde lze spatřit orly, jestřáby a obrovské supy bělohlavé.

Jak se dostat do Tbilisi – Letenky do Tbilisi

Mezinárodní letiště Tbilisi se nachází asi 15 km od centra města, takže město je snadno dostupné z mezinárodních destinací. Letenky do Tbilisi nemusejí být z České republiky přímé, zpravidla je nutné na trase Praha – Tbilisi přestoupit v polské Varšavě. Zpáteční letenka do Tbilisi se může pohybovat kolem sedmi tisíc korun.

Cestou ze sousední země je možná cesta autobusem nebo vlakem. Přes hranice do Gruzie se můžete dostat autobusem z Turecka, Arménie, Ázerbájdžánu a Ruska. V celé Gruzii je také dostatek dopravních spojů, takže dostat se do hlavního města je poměrně snadné. Z Istanbulu jezdí do Tbilisi přímý autobus. Cesta trvá 30 hodin. Mezi Tbilisi a ázerbájdžánským Baku jezdí denně noční vlak. Cesta trvá přibližně 11 hodin.

Jak se pohybovat po Tbilisi

Po městě Tbilisi se lze pohybovat mnoha způsoby veřejné dopravy, díky nimž je poznávání této úžasné destinace hračkou. Jedním z nejoblíbenějších způsobů cestování je síť podzemních vlaků, protože spojuje většinu hlavních oblastí nacházejících se ve městě. Po městě jezdí také minibusy, které mají stanovené trasy a říká se jim Maršrutky.

Nejlepší jídla, která lze v Tbilisi ochutnat

Gruzínská kuchyně je vyhlášená po celém světě, a to z dobrého důvodu! Bohaté, vydatné pokrmy okořeněné směsí chutí z regionu si lze vychutnat za velmi příznivé ceny. Nejlépe je zapít velkým množstvím gruzínského vína.

Khinkali – Khinkali je gruzínské národní jídlo, takže ho určitě vyzkoušejte. Nejlépe se dá popsat jako čínský knedlík, který se skládá buď z masové, nebo zeleninové náplně. Kromě náplně je uvnitř khinkali lahodný vývar, který ho dělá ještě chutnějším. Khinkali se obvykle vaří, ovšem lze si je dát i smažené.

Ostri – Ostri je ideální jídlo na chladnější den, protože se jedná o horké a pikantní dušené hovězí maso s houbami, pepřem, rajčatovou omáčkou, česnekem a spoustou bylinek a koření, které mu dodávají neuvěřitelnou chuť.

Chačapuri – Chačapuri je další oblíbené gruzínské jídlo, které se vyrábí v mnoha různých variantách. Chačapuri je sýrový chléb, který se vyrábí v různých velikostech, tvarech a dokonce i s různými náplněmi. Nejoblíbenější verzí tohoto pokrmu je adžárské chačapuri, které má tvar lodičky s roztaveným sýrem a máslem uvnitř a na závěr je doplněno vejcem.

Počasí Tbilisi

Počasí Tbilisi se v průběhu roku mění, léta jsou obvykle velmi suchá a teplá, zimy naopak velmi chladné, s množstvím deště a sněhu.

Nejteplejším měsícem pro návštěvu Tbilisi je červenec s průměrnou nejvyšší teplotou 30 °C a nejchladnějším měsícem pro návštěvu je leden s průměrnou nejnižší teplotou -2 °C. Letní sezóna zde trvá od června do září, chladné období pak od listopadu do března.

Pohled na Tbilisi z výšky je kouzelný jak ve dne, tak v noci.

Ačkoliv Tbilisi lze navštívit po celý rok, nejlepší dobou pro návštěvu je květen až červen nebo září a říjen. Tehdy je sice teplo, avšak dostatečně chladno na to se celý den toulat a poznávat. Oblíbené jsou měsíce červenec a srpen, ovšem tehdy jsou ceny ubytování vysoké a horko může být někdy nesnesitelné.

Ubytování Tbilisi

V hlavním městě Gruzie, Tbilisi je na výběr velké množství ubytovacích možností. Ubytování Tbilisi nabízí desítky hotelů, hostelů, i soukromých možností. Průměrná cena za 4hvězdičkové hotely v Gruzii se pohybuje kolem 165 eur za noc, tedy necelé 4 tisíce Kč.

Je Tbilisi drahé? Vůbec ne! Celkové náklady na cestu do Gruzie nemusejí být nijak vysoké a v této krásné zemi se dá žít velmi dobře i s omezeným rozpočtem.

Je návštěva Tbilisi bezpečná?

Pokud jde o cestování, všichni mohou být při návštěvě nových destinací trochu nervózní. Tbilisi je však bezpečné město k návštěvě s nízkou úrovní kriminality a velmi přátelskými lidmi. Jediné, na co je nutné si zde dávat pozor, jsou nevyzpytatelní řidiči a drobné trestné činy, jako jsou kapesní krádeže v hlavních turistických oblastech.

Toto město je tím pravým místem k návštěvě, pro příznivce autentické kultury, chutných jídel a spousty historie. Na město se lze podívat ze slavného balkonu v paláci královny Darejan, vykoupat se v relaxačních sirných lázních Tbilisi nebo se v Galerii 27 naučit gruzínská řemesla. V Tbilisi se dá podniknout spousta úžasných věcí, takže si toto svérázné město zaslouží své místo na každém bucket listu.

Co navštívitDovolenáZajímavosti