Na běžky můžete i do Trutnova, upravují trasy a jsou vhodné pro každého

Česko
bezky

Horské podnebí, čistá příroda a perfektně upravené trasy. Takové jsou podmínky pro běžecké lyžování v Trutnově. Město Trutnov je tak skvělým místem, kam vyrazit mezi svátky za aktivním odpočinkem a načerpáním nové energie do dalšího roku.

Nejenže odsud vyjíždějí skibusy do Pece pod Sněžkou, ale i přímo v bezprostředním okolí Trutnova panují ideální podmínky jak pro klasické sjezdové lyžování, tak – při dostatku sněhu – pro běžky. A právě běžeckými lyžařskými tratěmi je Trutnov proslulý, uvádí Veronika Svobodová z trutnovské radnice.

Nejlákavější je pro běžkaře městský lesopark, který v průběhu minulého roku prošel výraznou revitalizací. Zdejší tratě v celkové délce více než 12 kilometrů vedou příjemným prostředím čisté přírody, navíc jsou nově doplněny o informační tabule, jež přibližují události bitvy u Trutnova z roku 1866 i informace o lesním hospodářství. Zázemí a výchozí bod k této trati naleznou běžkaři na stadionu zvaném Paradráha nad lesoparkem, ke kterému se z centra města dostanou během několika málo minut.

Tratě jsou pravidelně udržovány a jsou vhodné pro začátečníky i zkušené běžce, pro klasický i volný styl. Úpravu tratí zabezpečuje již několik let lyžařský oddíl Olfin Car-Vella Trutnov, z něhož mimo jiné vzešla i současná česká reprezentantka Eva Nývltová-Vrabcová. Údržba je realizována dvěma rolbami, jedna je v majetku oddílu, druhou pořídilo město Trutnov s pomocí evropské dotace. Pohonné hmoty potřebné pro provoz rolb hradí město Trutnov.

„Trutnovské běžecké trasy jsou jedny z nejhezčích, jaké jsem měla možnost vyzkoušet, a vždy se na ně ráda vracím. Konkurenčně jistě obstojí i mezi top dráhami v celé České republice. Některé tratě jsou dokonce homologované pro celorepublikové závody a je pak radostí na nich sportovat,“ dodává Hana Horynová, místostarostka města Trutnova, jejíž rodina má k tomuto sportu velice pozitivní vztah. Sama Horynová se v mládí běžkám věnovala závodně a její syn reprezentuje v běžeckém lyžování Českou republiku.

V okolí zmiňované Paradráhy se upravují závodní tratě v délce cca 7 km a pak je tu ještě několik zajímavých tratí v dalších částech trutnovského lesoparku. Pětikilometrová trať je v oblasti vrchu Houska, stejně tak dlouhá i v Nových Dvorech a upravuje se rovněž trať z Nových Dvorů do Žacléře v délce cca 10 km.

Při příznivých sněhových podmínkách projíždí rolba i část trasy naučné stezky 1866 u Starého Rokytníku kolem památníku 23. pěšího pluku barona Airoldi. A pokud dojde k dohodě s Krkonošským národním parkem, bude letos upravována také pěkná trasa z Trutnova-Babí přes Sněžné domky na Rýchorský kříž.

Lyžařský oddíl chystá v nejbližší době také novinku zejména pro mimotrutnovské sportovce, která napomůže jejich orientaci. Je jí vytvoření informačního systému o zmiňovaných upravovaných tratích.

DovolenáInformace